Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tak nigdy nie należy podlewać bratków. Banalny błąd może je zniszczyć
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 11.04.2023 13:23

Tak nigdy nie należy podlewać bratków. Banalny błąd może je zniszczyć

Podlewanie bratków
zdjęcie własne/Karolina Szmulewicz

Bratki, to nic innego jak fiołki ogrodowe. Powstały w wieku XIX w wyniku krzyżowania dziko rosnących fiołków. Przez około 150 lat, ogrodnikom udało się wyhodować tysiące różnych jego odmian. Te różnią się nie tylko kolorem płatków, ale również pokrojem i kształtem kwiatostanów. Nie są trudne w uprawie, dlatego to idealne rośliny dla każdego miłośnika pięknych roślin ozdobnych.

Czego potrzebuje bratek?

Chcą uprawiać te rośliny, warto wiedzieć, że bratki preferują miejsca słoneczne, ale nie o zbyt mocnym nasłonecznieniu. Dlatego warto postawić je od strony wschodniej lub zachodniej. Mając lekki półcień, ich kwitnienie znacząco wydłuży się, więc będą nas raczyć dłużej pięknem kolorów swoich płatków

Po zakupie bratków, które sprzedawane są w małych doniczkach, należy je niezwłocznie przesadzić do nieco większego pojemniczka. Najlepiej takiego, w którym roślina będzie miała dość dużo przestrzeni dla siebie — tak od około 15 do 20 centymetrów. Chodzi głównie o to, że niektóre z nich potrafią urosnąć od 10 do 25 centymetrów wysokości i przeważnie mają zwarty pokrój. Jednak w okresie kwitnienia mogą się bardziej rozrastać.

Najlepszą glebą dla naszych bratków jest żyzna i przepuszczalna. Natomiast doniczki, w jakich się ona znajdzie powinny mieć otwory, które pozwolą na odpływ nadmiaru wody. Zaleca się również rozsypanie na dnie doniczki keramzytu, który będzie idealnym drenażem dla bratków.

Piękne kolorowe bratki.png
canva/Viksin
Kulka z folii aluminiowej w pralce działa cuda. Efekt wychodzi poza skalę

Jak powinno się podlewać bratki?

Bratki powinno się podlewać regularnie. Trzeba zachować wilgotność podłoża, ale nie doprowadzać do tego, aby było mokre. Dodatkowo rośliny te źle znoszą, nawet krótkotrwały brak podlewania — więc trzeba się pilnować. To robimy zawsze rano, albo wieczorem, nigdy w środku dnia.

Pamiętajcie, aby podczas podlewania nie zalać listków czy kwiatostanów.  Bratki są bardzo wrażliwe na choroby, takie jak grzyby z rodzaju fusarium, które lubują się w atakowaniu korzeni, a także fytoftorozę powodującą żółknięcie liści, ich brązowienie, a nawet ich obumieranie.Ten banalny błąd może je całkowicie zniszczyć. 

W jaki sposób nawozić bratki?

Rośliny te nie wymagają nawożenia. Wystarczą im składniki odżywcze zawarte w glebie, w jakiej przyszło im rosnąć. 

Nie ma jednak przeciwwskazań do wykorzystania nawozów granulowanych i zmieszania ich z ziemią. Najlepiej zrobić to podczas sadzenia roślinki.

Pamiętajcie, aby po przekwitaniu bratków przycinać je. Taki zabieg pielęgnacyjny usuwania starych kwiatostanów sprawi, że roślinka będzie wydawać więcej nowych. 

Zdarza się, że bratki potrafią wytworzyć nasionka.

Bratki w ogródku.png
canva/Dzhambulat Tkhazaplizhev