Tak posadzisz brzoskwinie z pestki. 1 patentu nie można pominąć
Już teraz możesz przygotować się do sadzenia brzoskwini z pestki. Nasiona są twarde i potrzebują kilku miesięcy, aby zacząć kiełkować. Kluczowe jest moczenie pestki w specjalnym roztworze i zapewnienie sadzonce odpowiednich warunków. Drzewko będzie odporne na choroby i obsypie się owocami.
Brzoskwinia z pestki będzie silnym, zdrowym drzewkiem
Sadzonki brzoskwini dostaniemy w każdym, większym sklepie ogrodniczym i szkółkach drzew. Posadźmy ją jednak samodzielnie. Na owoce brzoskwini z pestki będziemy musieli poczekać kilka lat, ale naprawdę warto.
Brzoskwinia z pestki będzie drzewkiem o wiele silniejszym i odporniejszym na choroby niż drzewo z kupnej sadzonki. Dzieje się tak za sprawą odpowiedniego przechowywania pestki oraz moczenia jej w specjalnym roztworze przed wsadzeniem do gruntu.
Już teraz możemy wysuszyć pestkę, aby wiosną wsadzić malutką roślinę do gruntu. Owoce brzoskwini z pestki będą niezwykle duże, słodkie i soczyste, kiedy będziemy nawozić drzewko odpowiednimi preparatami. Polecamy wyłącznie ekologiczne rozwiązania.
Jak posadzić brzoskwinie z pestki?
Na początku pestkę musisz bardzo dokładnie wysuszyć i przełożyć w ciepłe, suche miejsce do początku października. Następnie pestkę przełóż do pojemnika i zalej 2% roztworem nadmanganianu potasu. Produkt kupić w każdej aptece.
Pestkę odstaw na 20 minut. Moczenie w roztworze jest kluczowe, ponieważ hartuje pestki i zapobiega powstawaniu chorób drzewek i pleśni. Namoczoną pestkę włóż do niewielkiej doniczki wypełnionej piaskiem i torfem.
Odstaw ją w suche i chłodne miejsce na około 4 miesiące. Regularnie podlewaj. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 4 stopni C. Gdy zauważysz kiełki, sadzonkę przesadź do większej donicy i zasil pokruszoną skórką banana.
Jak wsadzić sadzonkę do gruntu?
Sadzonkę przesadź z doniczki do gruntu dopiero wtedy, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków. Najlepiej więc zaplanować ten proces na drugą połowę maja . Sadzonkę wsadź w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Podsyp niezbyt ciężką ziemią i regularnie podlewaj.
W czerwcu zastosuj gnojówkę z pokrzywy, ponieważ jest bogata w azot, który potrzebny jest roślinie. W późniejszym okresie warto zastosować także obornik. Na jesień warto zabezpieczyć młodą brzoskwinię agrowłókniną, a na ziemi rozłożyć słomę lub skoszoną, wysuszoną trawę.