DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Tarczówka marmurkowata atakuje polskie ogrody
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tarczówka marmurkowata atakuje polskie ogrody

16 marca 2021
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Tarczówka marmurkowata to w naszym kraju całkiem nowy owad. W ubiegłym wieku występował głównie w państwach wschodnioazjatyckich, takich jak Chiny, Korea, Japonia czy Północny Wietnam.

Pod koniec lat 90. zauważono go również w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozprzestrzenił się błyskawicznie. Do Europy dotarł dopiero w 2004, a do Polski - w 2018 roku . Od tej pory spotykany był m.in. w okolicach Warszawy, Beskidu Zachodniego, Cieszyna i Przemyśla.

Tarczówka marmurkowata - jak rozpoznać szkodnika?

Ciało tego owada osiąga kilkanaście milimetrów długości i do 10 mm szerokości (samice są zwykle nieco większe od samców). Ubarwienie tarczówki marmurkowatej jest brązowo-zielone, miedziane lub niebieskawe .

Ich charakterystyczną cechą jest to, że gdy czują się zagrożone lub zaniepokojone, to z ich gruczołów zapachowych wydziela się bardzo przykra woń - stąd też nazywają je „cuchnącymi pluskwiakami”.

Tarczówka marmurkowata - jakie rośliny atakuje?

Ten owad gustuje w drzewach oraz krzewach owocowych, mi.in. w gruszy, jabłoni czy drzewach pestkowych . Atakuje również rośliny jagodowe - borówki i maliny, a także warzywa .

Bardzo lubi żerować na fasoli, ogórkach, brokułach, oberżynie, kalafiorze, pomidorze czy papryc e. Nie pogardzi leszczyną i winoroślą.

„Cuchnący pluskwiak” swoim kłująco-ssącym aparatem gębowym deformuje owoce poprzez nakłuwanie ich . Możesz rozpoznać działanie szkodnika po niedużych plamkach i brązowych przebarwieniach na swoich roślinach .

[EMBED-706]

Tarczówka marmurkowata będzie gorsza niż biedronka azjatycka?

Możemy starać się ograniczać liczebność tego nowo przybyłego owada, jednak prawdopodobnie nie będzie możliwe całkowite powstrzymanie jego ekspansji. Co jeśli powtórzy się scenariusz z biedronką azjatycką ? W końcu w jej przypadku wyglądało to podobnie - dotarła do Polski 15 lat temu, gdzie widziana była w kilku miejscach, a następnie stała się ogromnym problemem w całym kraju.

Jeśli chodzi o tarczówkę, to największy problem może sprawić w październiku , ponieważ wtedy poszukuje ona kryjówki na zimę, gromadząc się w takich miejscach jak szpary i szczeliny w elewacjach budynków . Bywa, że gnieździ się tam wiele tysięcy osobników.

Źródło: onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy