Ten chrząszcz jest silnie trujący. Można go spotkać na łąkach w całej Polsce
Widząc tego owada na drodze, lepiej uważaj na siebie i swoje dzieci. Oleica krówka grasuje w terenach polnych i leśnych w okresie od kwietnia do maja. Ochroń siebie i swoją rodzinę dowiadując się, dlaczego mały chrząszcz może wyrządzić wielkie szkody.
Oleica krówki – dlaczego jest niebezpieczna?
Niech nie zwiedzie Cię jego intrygująca czarno-niebieskawa barwa. Ten 35 milimetrowy owad podczas sytuacji zagrożenia wydziela siną truciznę w postaci żółtawej wydzieliny. Kantarydyna, bo tak nazywa się ta substancja, to jedna z najbardziej trujących toksyn w przyrodzie, a już dawka 0.03 grama jest śmiertelna dla dorosłego człowieka.
Na szczęście jeden owad nie wyprodukuje takiej ilości substancji, to ułamek tej wartości jest w stanie doprowadzić do podrażnienia skóry, błony śluzowej nosa, a po dostaniu się od oczu może powodować zaburzenia widzenia.
Oleica krówki – jak się przed nią chronić?
Niemożliwym jest ochronienie się od insektów. Nie jesteś w stanie odtrącić od siebie wszelkich much, czy pajęczaków. Niemniej jednak istnieją sposoby na minimalizowanie ryzyka interakcji z groźnymi przedstawicielami dzikiej przyrody:
- Nie dotykaj owadów, których nie znasz – jeśli zauważysz, że na Twojej koszulce siedzi owad niewiadomego pochodzenia, lepiej strzepnij go chusteczką, niż gołą ręką.
- Wychodząc na polanę używaj preparatów przeciw owadom i kleszczom – to sprawdzony sposób na zminimalizowanie ryzyka zakażenia.
- Obserwuj najmłodszych – dzieci są bardzo ciekawe świata. Nierzadko: „fajny robak” jest bardziej interesujący od bajki rodzica. Zwracaj uwagę na miejsce zabaw najmłodszych i niezwłocznie reaguj na każde ich niepokojące zachowanie i skarżenie się na złe samopoczucie.
Oleica krówki – uważaj na nią w lasach i na łąkach
Szczególną ostrożność należy zachować w dobrze nasłonecznionych terenach polnych, aczkolwiek owady te występują także w lasach i mogą się przedostać do ogrodów, które często ulokowane są w dobrze nasłonecznionej okolicy. W terenach tych należy szczególną uwagę zwracać na dzieci, które są znacznie mniej odporne na kantarydynę.
Okres żerowania tego chrząszcza przypada od kwietnia do czerwca. Jest to czas rozpoczynania sezonu grillowego i zażywania pierwszych kąpieli słonecznych.
Dlatego też korzystając z wiosenno-letniego wypoczynku, zwracajmy uwagę na swoje bezpieczeństwo i reagujmy gdy nam, bądź komuś w naszym otoczeniu przytrafi się niebezpieczeństwo.