Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Teraz jest czas na zbieranie soku z brzozy
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 25.03.2024 17:33

Teraz jest czas na zbieranie soku z brzozy

sok z brzozy
Fot. Canva/bksrus

Wiosna to wyjątkowy czas, w którym zwierzęta wstają ze snu zimowego, a rośliny zaczynają wypuszczać pierwsze liście. Zanim jednak na brzozach zrobi się zielono, możemy pozyskać z nich wartościowy sok.

Sok z brzozy ma mnóstwo minerałów, a pozyskiwanie go nie szkodzi drzewom. Przyszła idealna pora, żeby go zebrać. Sprawdź, jak to zrobić.

Jakie właściwości ma sok z brzozy?

Sok z brzozy jest niezwykłym zdrowotnym eliksirem, który może wesprzeć nas w leczeniu wielu dolegliwości. Świetnie działa na choroby nerek czy układu krążenia. Wspiera przy anemii i rwie kulszowej.

Niezwykły sok z brzozy zawiera mnóstwo składników odżywczych. Znajdziemy w nim miedź, żelazo, wapń oraz potas. Jednak to nie wszystko, ponieważ w soku z brzozy nie brakuje również witamin.

To ostatni moment na pozyskanie soku z brzozy. Zbieranie tego cennego nektaru nie jest groźne dla drzewa. Podpowiemy, jak go zdobyć. Musisz się spieszyć, nie zostało dużo czasu.

sok z brzozy
Fot. Canva / Balakleypb, Getty Images

Kiedy możemy pozyskać sok z brzozy?

Sok z brzozy możemy zbierać z drzew w ogrodzie lub w lesie. Należy to zrobić właśnie teraz, zanim na drzewach pojawią się pierwsze liście. Brzoza na wiosnę budzi się naprawdę szybko i z korzeni do pędów transportuje cenny nektar.

Sok o niezwykłych właściwościach możemy kupić w aptece, jednak zupełnie za darmo zbierzemy go sami. Jedną z metod jest zdobycie soku bezpośrednio z pnia brzozy. W ten sposób w ciągu doby zbierzemy około 1,5 litra. Jak to zrobić?

Jak pozyskać sok z brzozy?

W celu pozyskania soku z brzozy musimy wywiercić w pniu brzozy otwór na około 3 cm. Wsadzamy w niego następnie lejek, lub rurkę, pod którą umieszczamy butelkę na nektar. Inną opcją jest pozyskanie soku z gałęzi.

Druga metoda polega na obcięciu kilku gałęzi brzozy, a następnie umieszczeniu ich w pojemniku, w którym będzie gromadził się sok. Ten sposób jest bardziej inwazyjny, dlatego dużo lepiej sprawdzi się pierwsza metoda.

sok z brzozy
Fot. Canva / alvintus, Getty Images

Zobacz także: