Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Rozsyp w doniczce. Skrzydłokwiat rozkwitnie jak marzenie
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 24.03.2024 18:11

Rozsyp w doniczce. Skrzydłokwiat rozkwitnie jak marzenie

skrzydłokwiat
Fot. Shutter/Herman Vlad

Skrzydłokwiat jest niezwykle urokliwą rośliną doniczkową. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, odwdzięczy się dużymi, zielonymi liśćmi i będzie kwitł przez cały rok. Podstawą pielęgnacji skrzydłokwiatów jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska, nawożenie i podlewanie.

Jedną z najlepszych odżywek do rośliny przygotujesz całkowicie za darmo. Wystarczy, że rozsypiesz go w doniczce, a skrzydłokwiat rozrośnie się jak marzenie.

Skrzydłokwiat wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Skrzydłokwiat przede wszystkim wymaga dobrego stanowiska. Jeśli doniczka z kwiatkiem stoi z dala od okna, to nie licz na to, że zakwitnie. Roślina potrzebuje miejsca z dostępem do rozproszonych promieni słonecznych, wtedy rośnie błyskawicznie i wypuszcza nowe pąki kwiatowe.

Ziemia do skrzydłokwiatu musi być lekka, przepuszczalna i żyzna. To właśnie dlatego warto ją cyklicznie nawozić, by dostarczyć roślinie niezbędnych składników odżywczych. Pamiętaj, że skrzydłokwiat musi być regularnie podlewany i zraszany. Wtedy będzie prezentował się obłędnie.

skrzydłokwiat.jpg
Fot. Canva/ Teresinagoiafoto

Skrzydłokwiat wypuści nowe kwiaty i liście

Do przygotowania odżywki do skrzydłokwiatu potrzebujesz niewielkiej ilości popiołu drzewnego. Pamiętaj jednak, by popiół nie pochodził z drewna lakierowanego lub impregnowanego, ponieważ w nich znajdują się szkodliwe dla roślin substancje.

Czubatą łyżkę popiołu rozsyp w doniczce i wymieszaj z wierzchnią warstwą ziemi. To w zupełności wystarczy, by skrzydłokwiat wypuścił nowe kwiaty i liście. Odżywkę stosuj nie częściej niż raz na 3 miesiące. Zbyt duża ilość popiołu zobojętni glebę w doniczce. Skrzydłokwiat natomiast preferuje lekko kwaśny odczyn pH. 

Dlaczego popiół jest tak skuteczny? Co jeszcze można nim nawozić?

Popiół pochodzący z naturalnego drewna jest bogatym źródłem azotu, potasu, fosforu i wapnia. Związki te są niezbędne do rozwoju zarówno roślin doniczkowych, jak i warzyw i owoców. To dzięki nim rośliny ładnie się rozrastają, kwitną i są odporne na choroby i czynniki zewnętrzne.

Popiół drzewny możesz stosować także do monstery, draceny i fikusa. Warto wykorzystać go również do nawożenia pomidorów, papryki, ogórków, wrzosów i trawnika. W przypadku odżywienia kwiatów doniczkowych, nie przesadź z jego ilością.

skrzydłokwiat.jpg
Fot. Canva/Lucentius

Zobacz także: