Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > To najważniejszy zabieg dla tui. Nie zrobisz tego teraz, zbrązowieją i uschną
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.10.2023 13:10

To najważniejszy zabieg dla tui. Nie zrobisz tego teraz, zbrązowieją i uschną

Tuje
Canva/Mariana Pryimachuk, Getty Images

Tuje to bardzo popularne krzewy ogrodowe. Niestety wymagają one szczególnej pielęgnacji, o czym wielu ogrodników zapomina. To dlatego często widzimy tuje o brązowym odcieniu lub nieodpowiednim rozwinięciu.

Aby tuje rosły poprawnie, wymagają one regularnego zasilania w postaci nawożenia. Istotne jest, aby inaczej nawozić je jesienią i wiosną. Jeśli jesteście zainteresowani tym, jak odpowiednio dbać o tuje, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.

Jaki rodzaj nawozu wybrać?

Jak wspomnieliśmy, tuje wymagają regularnego nawożenia zarówno na wiosnę, jak i na jesień. Warto jednak nawozić je również latem. Pierwsze nawożenie tui przeprowadzamy w kwietniu, drugie w okolicach lipca, a trzecie na przełomie września i października.

Tuje możemy nawozić zarówno mineralne, jak i organicznie. Nawozy mineralne warto stosować wiosną i latem. Zawierają one znaczną ilość azotu, a także mikro i makroelementy, które umożliwiają szybszy wzrost krzewu, wzmacniając również jego odporność.

Nawozy organiczne stosuje się natomiast raz w sezonie. Zaleca się wykorzystywanie ich na jesień. Co ważne, po ich użyciu glebę można podsypać ściółką, aby te jeszcze lepiej zadziałały. Nawozy te eliminują nadmierne zasolenie gleby, wynikające z używania nawozów mineralnych.

Tuje 2.jpg
Canva/krosbona, Getty Images

Dlaczego jesienne nawożenie tui jest tak ważne?

Chociaż w ciepłe miesiące nawozimy tuje azotem, nie można zapominać o tym, że roślina ta potrzebuje także potasu i fosforu. Te pierwiastki właśnie zawarte są w nawozach jesiennych do tui. Pozwalają one na lepsze przygotowanie krzewu do nadchodzącej zimy.

W jesiennym nawozie do tui nie może zabraknąć również magnezu. Jego niedobór objawia się żółknięciem, brązowieniem i obumieraniem krzewu. Warto zasilić tuje magnezem raz do roku przed nadejściem pierwszych mrozów.

W jaki sposób wzmocnić tuje, gdy zapomnisz o odpowiednim nawożeniu?

Skoro wiesz już, jak ważne jest odpowiednie nawożenie tui, pora przedstawić Ci sposób co zrobić, gdy tuje zaczynają podupadać na zdrowiu przez nieodpowiednią pielęgnację. Brązowienie tui może wynikać z chorób grzybowych, nieodpowiedniego nawożenia i nawadniania, a także z powodu żerowania szkodników.

Na wszystkie te dolegliwości pomoże oprysk z czosnku. Wystarczy zmielić 25 g czosnku i zalać go litrem wody. Preparat odstawiamy na 24 godziny, co jakiś czas mieszając go. Następnie całość przecedzamy przez sitko i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem.

Oprysk z czosnku należy stosować na tuje dwa razy dziennie, aż do zauważanie znaczniej poprawy. Pamiętaj jednak, że oprysk ten nie powinien stać dłużej niż 2 dni, gdyż mogę skinąć. Dla wzmocnienia działania preparatu polecamy dodać do niego nieco mydła potasowego.

Tuje 3.jpg
Canva/rlat, Getty Images

Zobacz także: