Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > To znak, że lodówka działa bardzo źle. Działaj nim będzie za późno
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 01.11.2023 15:21

To znak, że lodówka działa bardzo źle. Działaj nim będzie za późno

Szron w lodówce
canva/TryMyBest

Lodówka to urządzenie, którego nie może zabraknąć w domu. Korzystamy z niej codziennie i nie rzadko nawet kilka razy w ciągu dnia. Jednak czasem urządzenie informuje nas, że coś niedobrego się z nim dzieje. Co oznacza szron w lodówce?

Bez lodówki wiele artykułów spożywczych nie przetrwałoby nawet jednego dnia. Jeśli lodówka działa w nieprawidłowy sposób, może zużywać więcej energii. O czym świadczy szron w lodówce?

Skąd w lodówce bierze się szron?

Lodówka, która działa w prawidłowy sposób, nie powinna być zaszroniona. Powstała w ten sposób warstwa lodu przede wszystkim zajmuje miejsce, które w lodówce jest na wagę złota. Przyczyn powstawiania szronu w lodówce może być kilka.

Szron w lodówce wpływa na to, jak urządzenie chłodzi produkty. W niektórych przypadkach taka nieprawidłowa praca lodówki może prowadzić do psucia się produktów i w konsekwencji zatrucia pokarmowego.

Gromadzenie się szronu w lodówce może być przyczyną usterek, ale często jest wynikiem nieprawidłowego używania urządzenia. Co możemy z tym zrobić? Czy lodówkę można jeszcze uratować?

Szron w lodówce
Canva / Bebenjy, Getty Iamges Pro

Dlaczego w lodówce gromadzi się szron?

Przyczyną szron w lodówce może być uszkodzona uszczelka przy drzwiach. Ciepłe powietrze wpada do środka i właśnie przez nie powstaje szron. Innym powodem może być zatkany odpływ we wnętrzu urządzenia.

Do nieprawidłowej pracy urządzenia możemy doprowadzić też, kiedy przeładujemy lodówkę. Tak dzieje się czasem na święta. Również wsadzanie gorących potraw może prowadzić do powstawania szronu.

Szron w lodówce pojawia się, kiedy zbyt często i zbyt długo zostawiamy otwarte drzwi. Jednak co zrobić, kiedy w naszej lodówce już pojawił się trudny do usunięcia lód? Urządzenie musimy rozmrozić.

Jak pozbyć się szronu z lodówki?

Kiedy zauważymy szron w lodówce, warto sprawdzić, czy urządzenie nie jest uszkodzone. Kolejnym krokiem będzie odmrożenie całej lodówki i dokładnie wyczyszczenie jej. Nie musimy do tego kupować nowej chemii. Idealny środek większość z nas ma w domu.

Do czyszczenia lodówki idealnie sprawdzi się ocet spirytusowy. Domyje wszystkie powierzchnie i jednocześnie zdezynfekuje wnętrz urządzenia.

Szron w lodówce
Canva / serts, Getty Images Signature

Zobacz też: