Trwa akcja wymiany liczników prądu. Monterzy chodzą po domach
W wielu domach i mieszkaniach pojawiają się ostatnio monterzy. Ich wizyty nie można odmówić, a niektórzy będą mieli obowiązek udostępnić technikom swój lokal. Co więcej, w niektórych przypadkach taka interwencja będzie nas sporo kosztować.
Wszystko za sprawą wprowadzonej w 2021 r. ustawy zwanej licznikową. Zakłada ona wymianę liczników prądu na nowocześniejsze w ramach szeroko zakrojonej transformacji sieci energetycznej w Polsce. Kiedy trzeba wymienić liczniki i kto za to zapłaci?
Liczniki prądu nowej generacji
Wspomniana na wstępie ustawa weszła w życie w 2021 r. i zakłada wymianę wszystkich tradycyjnych liczników prądu do 2031 r. Cały proces podzielony został na etapy i do roku 2025 już co czwarty odbiorca powinien dysponować nowoczesnym licznikiem.
Nowe liczniki określa się również mianem LZO. Skrót ten oznacza liczniki zdalnego odczytu i odnosi się do najważniejszej cechy nowoczesnych urządzeń. Liczniki prądu nowej generacji wyposażone zostały w funkcję gromadzenia i przesyłania danych dotyczących poziomu zużycia energii bezpośrednio do operatora.
Ma to przynieść wymierne korzyści zarówno firmom energetycznym, jak i odbiorcom. W proces przekazywania danych o zużyciu energii nie trzeba już angażować inkasentów. Odbiorcy także nie muszą się tym zajmować, choć zyskują bieżący dostęp do szczegółowych informacji o zużyciu prądu, co znacznie ułatwia oszczędzanie .
Wymiana liczników. Darmowa czy nie?
Możliwość zdalnego monitorowania ilości zużytej energii i kontroli tego procesu z uwzględnieniem podziału na konkretne zadania czy urządzenia pochłaniające prąd to sposób na bardziej efektywne zarządzanie energią. Szacuje się, że dzięki temu będzie można zaoszczędzić nawet 10% dotychczas zużywanego prądu.
Niektórzy skuszeni tą wizją odbiorcy decydują się na szybszą wymianę licznika na inteligentne urządzenie. Pośpiech może jednak sporo kosztować. Szybsza wymiana licznika poza ustalonym z góry przez operatora harmonogramem to koszt rzędu kilkuset złotych , jednak może to pozwolić uzyskać niższe opłaty za mieszkanie . Koszt ten nie zawsze jest obowiązkowy.
Jak wygląda wymiana licznika?
Jeśli poczekamy na swoją kolej i wymienimy licznik zgodnie z ustalonym przez dostawcę terminarzem, nowe urządzenie zyskamy zupełnie bezpłatnie . To bowiem właśnie na firmach energetycznych, takich jak Energa, PGE czy Tauron, spoczywa obowiązek przeprowadzenia wymiany liczników.
W związku z tym u odbiorców pojawiają się reprezentujący dostawców monterzy, którzy wymieniają liczniki. Zwykle odbywa się to bez udziału odbiorców, ponieważ liczniki najczęściej znajdują się poza mieszkaniem. Jeśli jednak posiadamy starszy typ urządzenia zamontowany w domu, jesteśmy zobowiązani do wpuszczenia montera i udostępnienia mu licznika do wymiany.
Nie trzeba przy tym zawierać nowej umowy z operatorem. Cała operacja trwa zwykle niecałe pół godziny, trzeba się jedynie liczyć z krótkotrwałą przerwą w dostawie prądu .
Zobacz także:
- Piotr Zieliński żyje z żoną Laurą w luksusie i bogactwie. Na jaw wyszło jak mieszka
- Jak łatwo znaleźć działkę ROD i być działkowcem? Jest sposób
- Nawet 5000 zł kary. Uważaj co trzymasz na klatce