Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Trzymasz je na strychu? Wynieś te rzeczy, jeśli nie chcesz płacić kary
Paulina Korzec
Paulina Korzec 17.04.2024 11:47

Trzymasz je na strychu? Wynieś te rzeczy, jeśli nie chcesz płacić kary

Strych
Fot. Canva Pro/Christine_Kohler

Czy we własnym domu mamy całkowitą autonomię? Nie do końca, bowiem musimy przestrzegać litery prawa, które jasno zabrania m.in. zakłócania spokoju czy zaśmiecania terenu. Jak się jednak okazuje, przepisy regulują również kwestie dotyczące możliwości przechowywania niektórych rzeczy na strychu.

Chociaż strych i piwnica doskonale nadają się do składowania rzeczy, których w danej chwili nie potrzebujemy lub z których korzystamy rzadko, to istnieją przedmioty, z którymi albo nie warto, albo  wręcz nie wolno tak postępować pod groźbą kary.

Czego lepiej nie przechowywać na strychu?

Istnieje grupa przedmiotów, które zgodnie z prawem możemy co prawda przechowywać w piwnicy, jak i na strychu, ale z różnych względów – bezpieczeństwa czy chęci zachowania wartości danej rzeczy - lepiej z tego zrezygnować.

Szczególną kategorię stanowią materiały budowlane, w tym substancje chemiczne, takie jak stare farby, lakiery czy rozpuszczalniki. Otwarte pojemniki sprzyjają uwalnianiu toksyn, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie i środowisko, a do tego stanowią poważne zagrożenie w razie pożaru.

Innych przedmiotów nie warto przechowywać na strychu, jeśli nie chcemy, by nie straciły one na wartości. Trzeba bowiem pamiętać, że panujące na poddaszu warunki są dość szczególne – panuje tam wilgoć i zmienne temperatury.

Strych
Fot. Canva Pro/Pro Creators

Te rzeczy lepiej składować w innym miejscu

Warto uważać z przechowywaniem na strychu mebli wykonanych z drewna. Ten naturalny surowiec źle reaguje na wysoki poziom wilgoci, którym charakteryzuje się poddasze. Pleśń i kurz osłabią strukturę drewna i doprowadzą do uszkodzenia mebli.

Panujące na strychu warunki nie przysłużą się także fotografiom, które często przechowujemy w tym miejscu. Zdjęcia w albumie szybko wyblakną, a wilgoć może doprowadzić do ich zniszczenia.

Kolejna rzecz, która nie nadaje się do przechowywania na strychu, to jedzenie. Na poddaszu temperatury bywają zmienne, a to nie służy produktom spożywczym. Zapasy żywności lepiej składować w piwnicy lub w specjalnie do tego przeznaczonej spiżarni, gdzie jest chłodniej.

Za przechowywanie tych rzeczy na strychu grozi kara

Istnieje grupa przedmiotów, których nie można przechowywać na strychu, o czym mówią przepisy. Prawo surowo zabrania składowania materiałów wybuchowych. O ile sam ten przepis jest oczywisty, to już rzeczy nim objęte niekoniecznie.

Z pozoru niewinne przedmioty, takie jak np. pozostawiona po lecie podpałka grillowa czy resztki fajerwerków z sylwestra należą do materiałów łatwopalnych. Dotyczy to również butli z gazem.

Tego typu przedmioty, które mogą przyczynić się do powstania pożaru i rozprzestrzenienia ognia, musimy usunąć ze strychu. Jeśli tego nie zrobimy, grozi nam kara w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. 

Strych
Fot. Canva Pro/David De Lossy

Zobacz także: