Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zapomnij o chemii. Kamień z toalety usuniesz metodą 3:2:1
Paulina Korzec
Paulina Korzec 16.04.2024 16:50

Zapomnij o chemii. Kamień z toalety usuniesz metodą 3:2:1

Czyszczenie toalety
Fot. Shutter/grinny

Sklepowe półki wprost uginają się od środków czystości. Chemia gospodarcza sporo jednak kosztuje i – nie ma co ukrywać – nie jest obojętna dla środowiska. Z tych powodów coraz więcej osób decyduje się na stosowanie domowych sposobów i własnoręcznie przygotowywanych środków, by dbać o dom.

Szczególne trudności, gdy chodzi o utrzymanie czystości, nastręcza łazienka, gdzie higiena ma przecież niebagatelne znaczenie. Jak się jednak okazuje, można łatwo poradzić sobie z zanieczyszczeniem toalety i to bez użycia środków chemicznych.

Zastąp chemię środkami domowej produkcji

Naturalne środki czystości produkowane na bazie produktów codziennego użytku zyskują na popularności. To zdrowsza i tańsza alternatywa dla chemii gospodarczej. W ten sposób przygotować można zarówno proszki, pasty jak i płyny, które poradzą sobie z najgorszym brudem.

Jak się okazuje, nawet w toalecie, gdzie zwykle mamy do czynienia z trudnym do usunięcia osadem kamiennym, można zastosować środki domowej produkcji. W tym celu należy sięgnąć po dwa podstawowe środki, tzw. „żelazny” zestaw w przygotowywaniu domowych mikstur.

Kwasek cytrynowy i soda oczyszczona, bo o nich mowa, mają szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Używa się ich do czyszczenia niektórych sprzętów AGD, a także armatury łazienkowej. Doskonale poradzą sobie z osadem w toalecie. Jak przygotować z nich pastę, która zdziała cuda?

Kwasek cytrynowy
Fot. Canva Pro/atlasstudio

Nie uwierzysz, jak łatwo doczyścisz łazienkę

Sekret uzyskania z jednej strony skutecznej, a z drugiej bezpiecznej dla powierzchni pasty z kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej tkwi w zastosowanych proporcjach. Przestrzegamy tu zasady 3:2:1, przy czym najwięcej dodajemy sody, odpowiednio mniej kwasku i nieco wody.

Tak przygotowaną miksturą pokrywamy brudne powierzchnie i zostawiamy na co najmniej 30 minut. Po odczekaniu czyścimy zabrudzony obszar i spłukujemy wodą. Mieszankę możemy też dodać do wody w toalecie, by po upływie 30 minut wyczyścić i spłukać sedes.

Co jeszcze warto wykorzystać do czyszczenia łazienki?

Skutecznym domowym środkiem wykorzystywanym do czyszczenia zabrudzonych powierzchni w łazienkach jest także ocet biały. Możemy obłożyć nasączoną nim tkaniną obszary podatne na powstawanie osadu, np. w brodziku prysznicowym.

Ocet można także połączyć z sodą oczyszczoną – ta silna mikstura poradzi sobie z najgrubszym kamieniem. Bardziej nietypową metodą czyszczenia toalety jest zastosowanie… coli. Ten napój niekiedy wykorzystuje się jako odrdzewiacz, ale dobrze poradzi sobie także z osadem w WC.

Soda
Fot. Canva Pro/itsarasak thithuekthak

Zobacz także: