Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Tych warzyw i owoców nie kupisz już w Lidlu. Sieć sklepów zdecydowała się z nich zrezygnować
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 18.09.2023 20:04

Tych warzyw i owoców nie kupisz już w Lidlu. Sieć sklepów zdecydowała się z nich zrezygnować

lidl
Wikimedia: Psicopatria, CC BY-SA 4.0, canva/marucyan

Lidl postanowił w kolejnym kraju zrezygnować z części produktów. Tym razem postanowił część warzyw i owoców wycofać z niemieckich sklepów. Czy kolejna będzie Polska? Jakich produktów nie kupimy w Niemczech?

Sieć sklepów Lidl decyduje się na wycofanie części produktów z Niemiec. Wiele z nich stopniowo było wycofywanych. O jakie produkty chodzi? Wyjaśniamy poniżej.

Z jakich produktów wycofuje się Lidl?

Osoby mieszkające w Niemczech już niedługo nie kupią świeżych warzyw i owoców transportowanych droga lotniczą w Lidlu. Sieć sklepów w ostatnim czasie ograniczała ilość towarów transportowaną w ten sposób.

Możemy zaobserwować, że Lidl stopniowo wycofuje się z transportu lotniczego, który jest odpowiedzialny za naprawdę ogromny ślad węglowy. W 3250 oddziałach Lidla w Niemczech nie będzie można kupić owoców i warzyw importowanych samolotem.

Mogłoby się wydawać, że to naprawdę niedużo. Transport powietrzny nie jest głównym sposobem przewożenia towarów spożywczych. Mimo to takie rozwiązanie sprawi, że niektórych produktów w sklepach nie będzie. Niżej wyjaśniamy więcej. 

lidl
Canva / nicexray, Getty Images

Co oznacza wycofanie się Lidla z importowania towarów drogą lotniczą?

Koniec importu towarów drogą lotnicza oznacza, że w Lidlu w Niemczech nie będą dostępne niektóre produkty. Część świeżych towarów poza sezonem dociera do Europy właśnie drogą lotniczą.

Z Lidla poza sezonem znikną na przykład zielone szparagi. Sieć sklepów stopniowo rozszerza ilość krajów, w których rezygnuje z importu droga powietrzną. Zaczęło się od Szwajcarii w 2009 roku. Następnie towary zniknęły z Austrii i Szwecji w 2022 rok.

Niedawno w Szwajcarii Lidl zdecydował się również na nieimportowanie ryb i mięsa drogą lotniczą. Czy to oznacza, że w Polsce też niedługo zabraknie warzyw i owoców? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Czy Lidl w Polsce też zrezygnuje z warzyw i owoców?

W tym momencie Lidl nie zdecydował się na wycofanie importowanych droga lotnicza warzyw i owoców z Polski. Jednak w tym roku nie tylko w Niemczech zniknęły te produkty. W marcu 2023 roku sieć sklepów zrezygnowała z nich również w Holandii.

Stopniowe wycofywanie się Lidla z transportu lotniczego może wkrótce dotrzeć do Polski. Sprawdź też, czym jest opłata recyklingowa i jak jej uniknąć.

lidl
Canva / tvirbickis, Getty Images Pro