Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Tylko tak piorę obrusy przed świętami. Mam je od wielu lat, a wyglądają jak nowe
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 08.12.2023 15:45

Tylko tak piorę obrusy przed świętami. Mam je od wielu lat, a wyglądają jak nowe

obrus
canva/JackF

Święta coraz bliżej. W sklepach czuć Boże Narodzenie. Wiele osób już ma ukryte w domu podarunki dla najbliższych. Jednak poza zakupami musimy powoli myśleć o przygotowaniu wigilijnego stołu.

Na stole nie może zabraknąć, nakryć dla wszystkich gości, potraw, ale też odpowiednich dekoracji. Jedna z nich jest oczywiście biały obrus, który pokrywa cały blat. Jednak co zrobić, żeby w tym roku również wyglądał dobrze? Zdradzę mój sposób.

Jak przygotować się do świąt?

Do świąt Bożego Narodzenia jeszcze zostało trochę czasu, jednak powoli możemy zacząć przygotowania. Przede wszystkim warto z wyprzedzenie poszukać prezentów. Dzięki temu zamawiane podarunki zdążą przyjść na czas. Unikniemy też braków w sklepach.

Warto z wyprzedzeniem pomyśleć też o dekoracjach i świątecznym obrusie. Zwykle wybieramy biały, który idealnie pasuje do okazji. Jednak jak utrzymać go w dobrym stanie przez lata?

Swój obrus świąteczny kupiłam kilka lat temu, jednak nadal świetnie się prezentuje. Wszystko zawdzięczam odpowiedniemu praniu. Jak sprawić, żeby biały obrus na wigilię wyglądał dobrze?

Wigilijny stół
Canva / Anastasiia Nurullina, baseimage

Jak utrzymać biały obrus w dobrym stanie?

Wigilia coraz bliżej, a to znak, że warto sprawdzić, w jakim stanie jest biały obrus. Niestety w czasie kolacji często jest narażony na zaplamienie i zabrudzenie. Na szczęście większość zabrudzeń możemy pozbyć się z łatwością.

Przede wszystkim biały obrus należy prać zgodnie z zaleceniami na metce. Najlepiej w jego przypadku sprawdzi się miękka woda. Jeśli nie mamy takiej w kranie, warto zmiękczyć ją sodą oczyszczoną.

Kolejną kwestią jest dobór detergentów. Biały obrus pierzemy w odpowiednich detergentach, które poradzą sobie z tym rodzajem tkaniny. Jednak w jaki sposób utrzymać idealną biel obrusu?

Mój sposób na idealnie biały obrus

Do prania białego obrusu często wybieramy chemiczne wybielacze. To nie najlepsze rozwiązanie. Nawet jeśli skutecznie usuwają plamy, mogą niszczyć tkaninę. W efekcie obrus nie będzie służył nam przez lata.

Moim sposobem na idealnie biały obrus jest wykorzystanie kwaśnego mleka. Przed praniem przygotowują roztwór wody z mlekiem w proporcji 4:1. Umieszczam obrus w misce i zalewam mieszanką. Zostawiam tkaninę na całą noc.

Następnego dnia rano wrzucam obrus do pralki. Wsypuję proszek i nastawiam delikatne pranie, czyli temperatura 30 stopni C, wirowanie maksymalnie 600 obrotów. Od lat mam ten sam biały obrus w szafce i jest w idealnym stanie.

Wigilijny stół
Canva / pixelshot

Zobacz także: