Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Pranie zimą szybko jest suche i pięknie pachnie. Ten trik pokazała mi babcia
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 06.12.2023 16:27

Pranie zimą szybko jest suche i pięknie pachnie. Ten trik pokazała mi babcia

jak wysuszyć pranie zimą
canva/pixelshot

Zimą suszarka bębnowa jest niezwykle przydatnym urządzeniem, jednak nie każdy ma ją w domu. Tutaj pojawia się problem suszenia ubrań. Zimą schną bardzo długo, a dodatkowo nie pachną tak, jak suszone latem. Pojawia się na nich zapach wilgoci.

Jest jednak na to ciekawy sposób. Jak wysuszyć pranie zimą? Ten trik pokazała mi babcia. Pranie suszę w kilka godzin, a moje ubrania pięknie pachną.

Jak wysuszyć pranie zimą?

Wiosną, latem i jesienią pranie suszymy głównie w ogrodzie lub na balkonie. Zimą natomiast rozstawiamy suszarkę w domu lub wieszamy ubrania na grzejnikach. Niestety oba sposoby nie do końca są odpowiednie.

Jak wysuszyć pranie zimą? Suszenie prania na suszarce trwa wiele dni. Ubrania zaczynają nieprzyjemnie pachnieć, a w pomieszczeniu, w którym stawiamy suszarkę bardzo szybko pojawia się pleśń. Dzieje się tak, ponieważ rzadko wietrzymy i w pokoju utrzymuje się wysoka wilgotność.

Suszenie prania na grzejniku również nie jest dobre. Ubrania mocno ograniczają dostęp ciepła i tym samym musimy włączyć kaloryfery na najwyższą moc, co wiąże się z wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Jak wysuszyć pranie zimą? Babcia pokazała mi świetny trik.

jak wysuszyć pranie zimą.jpg
canva/Alkin Oscar

 

Babciny trik na suszenie prania nie ma sobie równych

Babcia pokazała mi sposób, by wysuszyć pranie szybko nawet zimą. Bez obawy o rozwój pleśni w domu i większe rachunki. Ubrania po wysuszeniu pachną cudownie. Jak to zrobić?

Pranie rozwieszam na suszarce, a następnie wynoszę ją do ogrodu. Jeśli mieszkasz w bloku, wykorzystaj balkon. Należy pamiętać jednak o jednej rzeczy - pranie suszymy wyłącznie na mrozie. Gdy zimą temperatura wynosi 0 stopni lub więcej, pranie szybko nie wyschnie.

Dlaczego pranie schnie na mrozie?

Dzieje się tak, ponieważ na mrozie zachodzi zjawisko sublimacji. Woda na ubraniach zmienia się w lód. Następnie dochodzi do zmiany stanu stałego w gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Wystarczy więc wystawić suszarkę na kilka godzin na mróz, a następnie wnieść do domu.

Ubrania będą sztywne, jednak wystarczy je kilkukrotnie strzepać i zostawić na chwilę, by kryształki lodu wyparowały z tkanin. Dodatkową zaletą takie suszenia jest też zapach. Ubrania pachną świeżością! 

jak wysuszyć pranie zimą.jpg
canva/pixelshot

Zobacz także:

Tagi: Pranie Pralka