Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Prawo > Unia Europejska chce dopuścić paskudną substancję do użytku. Ekolodzy ostrzegają przed ryzykiem
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 20.07.2023 13:41

Unia Europejska chce dopuścić paskudną substancję do użytku. Ekolodzy ostrzegają przed ryzykiem

Glifosat
Canva / Mihajlo Maricic, Getty Images

Unia Europejska ma kolejny raz zatwierdzić Glifosat i dopuścić do jego stosowania na terenie UE. Ekolodzy alarmują, że po zatwierdzeniu, będzie można go stosować przez następne 15 lat. Krytycy twierdzą, że Glifosat może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i funkcjonowania całego ekosystemu.

Kontrowersyjny Glifosat, przed którym ostrzegają ekolodzy

Niedawno do opinii publicznej wyciekł dokument, który dotyczył zatwierdzenia Glifosat do stosowania na terenie Unii Europejskiej.  W dokumencie znalazły się informacje o tym, że kontrowersyjny herbicyd nadal będzie spełniał wymogi bezpieczeństwa.

W 2017 roku Glifosat został zatwierdzony do użytku na terenie UE na 5 lat. Natomiast po tym czasie możliwość używania Glifosatu została przedłużona na 12 miesięcy. Teraz ważą się losy tego herbicydu. Ekolodzy alarmują, że Glifosat jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i może szkodzić środowisku.

Już wiadomo, że we wrześniu mają zostać wznowione rozmowy na temat Glifosatu, decyzja najprawdopodobniej zapadnie w październiku. Jakie niepożądane działania niesie za sobą Glifosat?

W tych podpaskach znaleziono rakotwórcze substancje. Eksperci biją na alarm Nawet 5 tysięcy zł kary za zbieranie i sprzedaż jagód. Urzędnicy biją na alarm

Jakie zagrożenia niesie za sobą Glifosat?

Glifosat został opracowany w latach 70. Krytycy apelują, że Glifosat może być niebezpieczny dla zdrowia ludzi i środowiska. Mimo to Glifosat nadal jest substancją, którą stosuje się w ogromnej ilości pestycydów na całym świecie.

Glifosat krytykowany jest przede wszystkim przez potencjalne działania rakotwórcze. Natomiast ekolodzy twierdzą, że może szkodzić środowisku. Dlatego decyzja UE o zatwierdzeniu Glifosatu wzbudza naprawdę sporo kontrowersji. Organizacje pozarządowe krytykują działanie Unii. 

— Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej przymyka oko na kwestie toksyczności i luki w danych zidentyfikowane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności w odniesieniu do stosowania glifosatu i potajemnie próbuje szybko ponownie wydać licencję, unikając jakiejkolwiek kontroli publicznej. To po prostu oburzające, że Komisja podważa demokratyczne zasady i przejrzystość na rzecz przyznania licencji na tak szkodliwy pestycyd — wypowiedź Angeliki Lyssimachou z PAN Europe cytuje Onet.

Glifosat
Canva / fotokostic, Getty Images

Decyzja na temat Glifosatu jeszcze nie zapadła

— Komisja Europejska w takich przypadkach działa z zachowaniem pełnej przejrzystości i postępuje zgodnie ze zwykłą procedurą — wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej cytuje Onet.

Komisja Europejska stara się uspokoić osoby zaniepokojone ponownym zatwierdzeniem Glifosatu. Warto pamiętać, że tym razem substancja prawdopodobnie zostanie dopuszczona do użytku na następne 15 lat. Decyzja zapadnie w październiku.