Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ten chwast ma niezwykłe właściwości lecznicze. Zamiast wyplenić, zadbaj o swoje zdrowie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.07.2023 20:57

Ten chwast ma niezwykłe właściwości lecznicze. Zamiast wyplenić, zadbaj o swoje zdrowie

Ostrożeń
Fot. Canva/ap-images, Getty Images

Chwasty w ogrodzie to duży problem. Pojawiają się co chwilę i skutecznie utrudniają rozwój naszych warzyw, kwiatów i roślin ozdobnych. Nie każdy niechciany gość w naszym ogrodzie musi być uznany za chwast. 

Czasem samosiejne rośliny należą do grup prozdrowotnych ziół. Jeśli następnym razem zobaczycie w ogrodzie nietypowy chwast, zastanówcie się dwa razy przed jego wyrwaniem. Być może rośnie u Was ostrożeń.

Ostrożeń – co to za roślina?

Ostrożeń to roślina znana i wykorzystywana w ziołolecznictwie od stuleci. Obecnie, przez niewyedukowanie społeczeństwa w tym zakresie, ostrożeń często bywa uznawany za chwast. Nie jest to specjalnie dziwne zachowanie ogrodników. Niewprawny ogrodnik z łatwością pomyli go z popularnymi chwastami ogrodowymi.

Tymczasem ostrożeń to roślina pochodząca z Azji, dorastająca nawet do 120 cm. Okres kwitnięcia tego cennego ziela przypada od lipca do września. W Polsce w naturalnym środowisku spotkamy go głównie na terenach górzystych, aczkolwiek często przypadkowo rośnie on na łąkach, w lasach, czy w ogrodach.

Ogrodnicy nie traktują go jak chwast bez powodu. Ostrożeń jest trudny do wyplenienia. Z tego względu, jeśli chcecie go uprawiać, zaleca się robienie tego wyłącznie w doniczkach. W innym przypadku zdominuje on Wasz ogród.

Sąsiedzi rzucali niedopałki na jej balkon. Jej legendarną zemstę zapamiętają do końca życia Podlewam ogórki produktem, który wyrzuca każdy. Codziennie zbieram pełne skrzynie warzyw

Ostrożeń i jego prozdrowotne właściwości

Skoro wiesz już, że ostrożeń nie jest ogrodowym chwastem, pora poznać jego wszechstronne zastosowania. Ostrożeń ma silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwkrwotoczne. Działa przeciwbiegunkowo, a zarazem moczopędnie. Z tego względu stosowany jest od stuleci zarówno w formie wywarów, jak i regeneracyjnych kąpieli.

Ostrożeń w medycynie niekonwencjonalnej wykorzystywany jest między innymi do leczenia chorób nerek, dny moczanowej, reumatyzmu, czy nawet reumatoidalnego zapalenia stawów. Wspomaga także szybszą regenerację mięśni i walkę z trądzikiem. Polecany jest zarówno osobom schorowanym, jak i tym bardzo wysoko aktywnym fizycznie.

Pamiętajcie jednak, że nierozważne korzystanie z dobroci natury może być opłakane w skutkach. Ostrożeń może wywołać silną reakcję alergiczną. Zachowajcie więc rozwagę.
 

Ostrożeń na łące.png
Canva/Mickis-Fotowelt, Getty Images

Ostrożeń – jak przygotować z niego napar?

Przygotowanie naparu z ostrożnia jest proste jak przygotowanie herbaty. 1 łyżkę stołową suszy należy zalać szklanką wrzątku i gotować przez około 15 minut. Po tym czasie produkt jest gotowy do spożycia. W tej formie należy pić ostrożeń do dwóch filiżanek dziennie przed posiłkiem. Napar pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, wspomaga metabolizm i odczyszcza organizm.

Do przygotowania kąpieli z ostrożnia należy przygotować 5 łyżek suszu. Te zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy je przez 15 minut. Po tym czasie należy dolać preparaty do wody w wannie i dosypać do całości nieco soli. Kąpiel nie powinna być zbyt gorąca. Zaleca się także, aby nie wykosiła ona dłużej, niż 20 minut.

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10