Uprawa grzybów w ogrodzie? To możliwe
Grzyby leśne wbrew pozorom można uprawiać we własnym ogrodzie. Chociaż przyjęło się, że do hodowli nadają się jedynie pieczarki, czy boczniaki, nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości i kilka zasad, o których trzeba pamiętać, przygotowując potencjalne siedlisko dla grzybów.
Grzyby chętnie zagoszczą w naszych ogrodach, gdy tylko będą miały zapewnione odpowiednie warunki. Co takiego mamy na myśli? Przede wszystkim muszą mieć towarzystwo roślin.
Jak uprawiać grzyby w ogrodzie?
Pamiętajmy, że grzyby żyją w symbiozie z roślinami - potrzebują ich do prawidłowego rozwoju. Same nie przeprowadzają fotosyntezy, a więc nie mogą samodzielnie się odżywiać. Dlatego tak ważne jest, by miały zapewnione dobre sąsiedztwo.
Z tego względu tak istotne jest to, jakie gatunki roślin rosną w naszym ogrodzie. Na przykład jeśli zależy nam na tym, by uprawiać borowiki, musimy zdać sobie sprawę, że będą one wymagały obecności sosen, świerków, buków albo dębów, koźlarze, z kolei, najchętniej rosną w pobliżu brzóz i osiki, natomiast maślaki obok sosen oraz modrzewi.
Ważne są także odpowiednie właściwości glebowe, które również zależą od wymagań konkretnych gatunków grzybów. Co więcej, nie możemy zapomnieć o florze mikro-organicznej – czyli obecności bakterii i innych grzybów.
Szanse na domową hodowlę grzybów zwiększają się oczywiście, gdy w pobliżu mamy las.
Jak przygotować stanowisko dla grzybów?
W bardzo łatwy sposób można przygotować idealne stanowisko dla grzybów. Wystarczy wykopać w ziemi płytki półokrąg i wysypać go drewnianymi zrębkami z drzew liściastych.
Ponadto, warto posłużyć się kapeluszem grzyba, który na spodzie ma zarodniki lub posiłkować się grzybnią. W tym wypadku musimy jedynie na stanowisku pod drzewem wysypać grzybnię lub położyć kapelusz. Jednak większe szanse na powodzenie da nam bezpośrednie zaaplikowanie tzw . szczepionki grzybowej na korzenie drzewa. Szczepionkę możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Jednak ten sposób ma też swoje wady. Poza pożądanym gatunkiem grzybów mogą pojawić się także te trujące. Pamiętajmy, wyhodowanie własnych grzybów może zająć trochę czasu. Czasem nawet 3 lata.
Źródło: Genialne.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domku i Ogródka
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@domekiogrodek.pl