DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie wiesz, co robić w listopadzie w ogrodzie? Wystarczy kilka prostych czynności, a wiosną rośliny ci się odwdzięczą
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 11.11.2023 17:08

Nie wiesz, co robić w listopadzie w ogrodzie? Wystarczy kilka prostych czynności, a wiosną rośliny ci się odwdzięczą

Listopad w ogrodzie
Patrycja Grzebyk; Canva / Max Rahubovskiy, Pixels

Listopad w ogrodzie to ostatni moment przed nadejściem ostrzejszych mrozów i pierwszych opadów śniegu. Właśnie teraz możemy zająć się ostatnimi zbiorami i przygotować rośliny na zimę. Sprawdź, co warto zrobić jeszcze w tym miesiącu.

W listopadzie w ogrodzie jest już dużo mniej pracy. Jednak ten czas nie oznacza końca zabiegów pielęgnacyjnych. Podpowiemy, o czym warto pamiętać przed zimą.

Jak przygotować ogród na zimę?

Listopad w ogrodzie bywa naprawdę piękny. O tej porze roku możemy często cieszyć się wieloma kolorami, które nadają spadające liście i rośliny przygotowujące się na zimę. Pomimo coraz krótszych dni, nadal na zewnątrz możemy cieszyć się naturą.

Wiele prac w ogrodzie wykonaliśmy we wrześniu i październiku. Jednak to nie oznacza, że w listopadzie nie mamy nic do roboty. Właśnie teraz powinniśmy zabezpieczyć przed chłodem ostatnie rośliny.

Kolejnym ważnym zabiegiem w listopadzie jest podlanie tych rośliny, które potrzebują intensywnego nawadniania. To również ostatni moment na rozłożenie nawozu pod roślinami, które wymagają szczególnej troski o tej porze roku. 

Listopad w ogrodzie
Canva / Peopleimages.com Yuri Arcurs

Jak zadbać o rośliny w listopadzie?

Listopad w ogrodzie to idealny moment na rozłożenie nawozu na grządkach. Dzięki temu wiosną ziemia będzie gotowa na przyjęcie pierwszych sadzonek. Poza tym możemy zasilić młode drzewka i niedawno posadzone krzewy.

Kolejnym ważnym zabiegiem w listopadzie jest ściółkowanie. W ten sposób osłonimy delikatne korzenie roślin przed mocnym mrozem. Natomiast z roślin, które nadal owocują, musimy zebrać ostatnie plony.

Po zbiorach musimy jeszcze oczyścić grządki. Co jeszcze warto zrobić w listopadzie? Oczywiście nie możemy zapomnieć o roślinach, które nie przepadają za naprawdę niskimi temperaturami. 

Pamiętaj o tych roślinach

W listopadzie w ogrodzie mamy ostatnią okazję na osłonięcie przed chłodem roślin. Musimy zabrać też te okazy, które powinny zimować w pomieszczeniu. Inaczej nie przetrwają nadchodzących tygodni.

Ostatnim zabiegiem jest jesienny oprysk drzewek owocowych. W ten sposób zabezpieczymy rośliny przed szkodnikami i chorobami.

Listopad w ogrodzie
Canva / Zbynek Pospisil, Getty Images Pro

Zobacz też: