Używasz w kuchni drewnianych łyżek? Natychmiast zmień przyzwyczajenia, eksperci ostrzegają
Drewniana łyżka gości w niejednej kuchni. Jednak, czy jej używanie jest bezpieczne? Wszystko zależy od tego, czy będziemy zwracać na jeden, bardzo istotny element. Chodzi o pęknięcia, na które drewniane przybory kuchenne są narażone.
Zalety drewnianej łyżki kuchennej
Przede wszystkim, drewniana łyżka, jak i inne tego typu kuchenne przybory są idealne do naczyń z teflonem. Taki przedmiot jest delikatniejszy i nie porysuje, chociażby patelni. Niekolizyjna powierzchnia to niewątpliwie prawdziwy atut dla drewnianego przedmiotu. Dodatkowo wiele osób uważa, że tego typu przybory kuchenne nie przyprawią potraw o tak zwany "szok termiczny". Poza tym, dzięki nim rzeczywiście unikniemy poparzenia. Jakby nie patrzeć drewno nie nagrzewa się tak, jak metal. Do tego, ten z kolei źle reaguje na wszelkie kwaśne potrawy, a drewno jest dla nich neutralne.
To najgorszy szkodnik drzew owocowych, uporasz się z nim już w lutym. Musisz się spieszyćDrewniana łyżka siedliskiem bakterii?
Z naukowych badań wynika, że bakterie znajdujące się wewnątrz drewna umierają i nie przedostają się na zewnątrz. Jednak z chwilą, gdy pojawią się pęknięcia, zaczynają się namnażać i będą trudne, wręcz niemożliwe do zlikwidowania.
Drugim powodem, dla którego na drewnianych przyborach mogą pojawić się bakterie to nieumiejętne ich mycie i suszenie. Wilgotne drewno to wręcz idealne miejsce do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.
Dlatego uszkodzone, drewniane przedmioty użytku kuchennego najlepiej od razu wyrzucić. Jeśli nadal będziemy z nich korzystać, to przeniesiemy bakterie na przygotowywany pokarm, co może prowadzić do zatrucia, albo sami je spożyjemy, smakując potrawę bezpośrednio z łyżki.
Jak dbać o drewniane przybory kuchenne?
Przede wszystkim, zanim użyjesz drewnianej chochli, czy deski warto je zawczasu zacząć konserwować. Do tego najlepiej nada się oliwa z oliwek lub olej rzepakowy. Należy natrzeć drewniane przybory, którymś z wymienionych olei, a następnie umyć pod ciepłą wodą. Położyć na papierowym ręczniku i pozwolić naturalnie wyschnąć. Po tym czasie czynność powtórzyć raz jeszcze. Warto korzystać z tej metod regularnie, gdyż zapobiega odbarwianiu się przedmiotów, a także nie przechodzi intensywnymi zapachami.
To umycia takich przyborów możesz wykorzystać wodę oraz sodę oczyszczoną. Należy niewielką ilość tej mieszanki pozostawić np. na łyżce i odstawić na kilka godzin. Po tym czasie opłukujemy dobrze przedmiot.
Ocet jabłkowy jest również skuteczny w konserwacji drewnianych przyborów kuchennych. Wystarczy włożyć je do miski z octem jabłkowym i zostawić na całą noc. Następnego dnia trzeba je osuszyć i gotowe. Te, które utraciły swój kolor, odzyskają go, a przy okazji wszystkie z nich nie będą przesiąkać aromatem z potraw.
Jeśli nie masz pod ręką wyżej wspomnianego octu, możesz przetrzeć drewniane przybory sokiem z połówki cytryny.
Pod żadnym pozorem nie myj drewnianych przyborów w zmywarce! Wpływem wysokiej temperatury na drewno dość mocno napręża je, co może prowadzić do pękania wzdłuż słojów
Teraz już wiecie, jak zadbać o drewniane przybory kuchenne. Niech zatem dobrze Wam służą jeszcze przez długi czas.