DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nornice ich nie znoszą. Włóż do tuneli, a szybko wyniosą się z ogrodu
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 20.09.2023 14:08

Nornice ich nie znoszą. Włóż do tuneli, a szybko wyniosą się z ogrodu

nornice
shutter/Sandra Standbridge

W ogrodzie możemy spotkać się z różnymi szkodnikami. Spore straty mogą wyrządzić mszyce, przędziorki, ale również krety i nornice. Te ostatnie mogą podjadać korzonki, zrywać korę z drzew i doszczętnie niszczyć plony. Jak się ich pozbyć?

Nornice możemy pomylić z innymi szkodnikami buszującymi w naszym ogrodzie. Jak je rozpoznać? Wyjaśniamy poniżej.

Jak rozpoznać nornice? Odwiedzają nasz ogród wieczorem i nocą

Nornice występują w całym naszym kraju. Mogą odwiedzać ogrody w różnych zakątkach Polski. Na szczęście nie próbują się dostać do naszych domów jak kuny. Jednak wyrządzone przez nie szkody mogą przypominać te krecie.

Szkody wyrządzone przez nornice różnią się odrobinę od krecich. Przede wszystkim ich tunele są wielkości około 5 cm, a kopce pojawiają się jeden obok drugiego. Właśnie po kształcie i kopcach możemy rozpoznać gryzonie.

Nornice są w stanie wyrządzić naprawdę poważne szkody. Co ciekawe gryzonie te chętnie korzystają również z tuneli wydrążonych przez krety. Jak się pozbyć nornicy z ogrodu? Podpowiemy w dalszej części artykułu.

nornice
Canva / Leopardinatree, Getty Images Signature

Jak wypędzić nornice z ogrodu? To prostsze niż myślisz

Walka z nornicami nie jest taka prosta. Warto przeciwko gryzoniom połączyć kilka metod. Przede wszystkim możemy niszczyć tunele i kopce szkodników. Poza tym warto pomyśleć o odstraszeniu ich zapachem.

Do wypędzenia nornic możemy wykorzystać rośliny, za którymi gryzonie nie przepadają. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku orzech włoski. Do tuneli wkładamy liście orzecha. Gryzonie szybko się z nich wyniosą, ponieważ nie cierpią jego zapachu.

Przeciwko nornicom możemy zastosować jeszcze jeden prosty patent. Działa również na krety. Co takiego pomoże odstraszyć gryzonie? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu, jak pozbyć się szkodników.

Odstrasz nornice dźwiękiem

Ten sposób działa również na krety. Nornice mają czuły słuch, a my możemy to wykorzystać. Wystarczy obok kopców wbić metalowy pręt i nałożyć na niego blaszaną puszkę.

Nornice i krety mogą podjadać nasze rośliny. Jednak to nie jedyne szkodnik. Sprawdź, kto jeszcze odwiedza Twój ogród.

nornice
Canva / majorosl, Getty Images Signature