Wielkanocny kaktus nie kwitnie? To wina 1 porażającego błędu
Kaktus wielkanocny, podobnie jak bociany to zapowiedź wiosny. Jego kwiatki pojawiają się w okresie świątecznym. Nic zatem dziwnego, że stanowią piękną dekorację na wielkanocnym stole. Zdarza się jednak, że roślinka zakwitnąć nie chce. Co wtedy? Podpowiemy, co zrobić, aby kaktus wielkanocny obsypał się kwiatami.
Podstawowe zasady uprawy kaktusa wielkanocnego
Zdarza się, że kaktus wielkanocny bywa mylony z tym bożonarodzeniowym.
Są do siebie bardzo podobne, jednak różnią się okresem kwitnienia — pierwszy na wiosnę (Wielkanoc) drugi na zimę (Boże Narodzenie).
Kaktus wielkanocny, mimo że pochodzi z lasów Brazylii, tak owszem preferuje jasne stanowiska, to muszą pozostać osłonięte, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Chodzi o to, że zbyt mocne światło może poparzyć pędy, a tego nie chcemy. Natomiast optymalna temperatura dla tej roślinki to 18-22 stopni Celsjusza. Zatem idealnym miejscem dla kaktusa wielkanocnego będzie zachodni parapet.
Dlaczego kaktus wielkanocny nie kwitnie?
Istnieją dwie przyczyny, które wywołują brak kwitnienia rośliny.
Główną i najważniejszą jest brak spoczynku zimowego. Chodzi o to, żeby w czasie okresu zimy zapewnić roślinie, przez 2- 3 miesiące temperatury 8-11 stopni Celsjusza. Jeśli tego nie zrobimy, to kaktus wielkanocny nie zawiąże pęków kwiatowych. Natomiast bezpośrednio po kwitnieniu, kolczasta ozdoba potrzebuje odpoczynku przez 2-3 tygodnie w nieco niższej temperaturze. W tym okresie ograniczamy nawożenie oraz podlewanie.
Kolejnym powodem, dla którego kaktus wielkanocny może nie kwitnąć to: niedobór światła słonecznego albo wody, brak składników odżywczych, a także niewłaściwy oraz zbyt zasadowy odczyn gleby.
Co zrobić, żeby kaktus wielkanocny zakwitł?
Przede wszystkim, musimy, przez okres 6 tygodni zapewnić roślinie okres spoczynku. Jest to przedział między listopadem a styczniem. W tym czasie najlepiej jest przenieść kaktusa wielkanocnego do pomieszczenia z temperaturą 10-15 stopni Celsjusza. Wtedy, nie nawozimy i ograniczamy podlewanie do niezbędnego minimum. A jak tylko pojawią się pąki, umiejscawiamy roślinkę w cieplejszym pomieszczeniu, o temperaturze 16-18 stopni Celsjusza. Wtedy też zwiększamy częstotliwość podlewania.
Pąki kwiatowe można dostrzec w pierwszych dniach wiosny.