DomekIOgrodek.pl Kuchnia Wiesz, co pijesz? W kranówce wykryto groźne substancje
Fot. Canva/pixelshot

Wiesz, co pijesz? W kranówce wykryto groźne substancje

13 kwietnia 2024
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed tak zwanymi wiecznymi chemikaliami, które znajdują się w wodach podziemnych. Co oznacza ten termin?

Jakiś czas temu zmieniła się klasyfikacja wód w naszym kraju. Trochę inaczej wygląda też badanie wody pod kątem niebezpiecznych substancji. PIG-PIB kładzie większy nacisk na wykrywanie zanieczyszczeń syntetycznych.

Zanieczyszczenia syntetyczne wody

Woda ma ogromne znaczenie w naszym życiu. Ciężko wyobrazić sobie dzień bez chociaż jednej szklanki czystej wody. Jednak stan wód z roku na rok może się zmieniać. Czym są wieczne chemikalia?

Wiecznymi chemikaliami określa się związki peryfluoroalkilowe, związki polyfluoroalkilowe oraz farmaceutyki. Substancje te są powszechnie stosowane i z czasem kumulujące się w organizmie człowieka, a także w środowisku.

Tak zwane wieczne chemikalia specjaliści coraz częściej znajdują w wodach . To wpływa na postrzeganie aktualnego stanu wody w środowisku. Czy mamy się czego obawiać? Czy niedługo zabraknie wody zdatnej do picia?

kranówka
Fot. Canva / innadodor

Jak wieczne chemikalia wpływają na stan wody?

W przypadku Polski instytut PIG-PIB określił, że stan wód podziemnych jest naprawdę dobry. To oznacza, że tylko w niektórych regionach pojawia się problem z brakiem wody zdatnej do picia.

- Ostatnia ocena stanu wód podziemnych wykonana została w roku 2023 i wykazała, że stan wód podziemnych jest dobry na obszarze 95 proc. powierzchni kraju. Tylko na terytorium 5 proc. powierzchni kraju jakość wód jest antropogenicznie zmieniona i jej wykorzystanie na cele komunalne może być ograniczone - wyjąśnia Instytut w tech.wp.pl.

Skąd w Polsce pozyskujemy wodę pitną?

W przypadku naszego kraju woda pitna pozyskiwana jest w 73% z wód podziemnych. Nawet jeśli sporo wody w Polsce możemy spokojnie pić i nie musimy obawiać się zanieczyszczeń. Jest jeszcze jeden problem. W niektórych miejscach w wodzie brakuje kilku substancji.

- Taka woda, choć czysta i dobrej jakości, musi być specjalnie uzdatniana przed wtłoczeniem do sieci wodociągowej - zaznaczył instytut PIG-PIB.

Przed wtłoczeniem wody musi zostać ona wzbogacona o takie substancje jak żelazo, mangan, jon amonowy oraz związki organiczne. Wody podziemne stanową zdecydowanie największy zasób wód słodkich nadających się do picia.

kranówka
Fot. Canva / towfiqu barbhuiya

Zobacz także:

Rzodkiewka, koper i inne. To radził siać obok nich Grzegorz Majda
Wsyp do doniczek. Bratki obsypią się kwiatami
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy