wino
Marek BAZAK/East News
Marta Idzikowska - 11 Marca 2021

Masz wino w kuchni? Zobacz, co oznacza data na butelce

Kupiłeś wino na domową kolację i nie wiesz, co oznacza data na jego butelce? Nie jest to, jak może się wydawać data butelkowania, a zbioru winogron do niego użytych! Dlaczego taka informacja znajduje się na winie?

Wielu z nas uwielbia smak wina - szczególnie jeśli przyjmujemy u siebie w domu gości, warto zadbać o butelkę tego trunku do obiadu czy uroczystej kolacji.

Zwykle wybierając ten alkohol, kierujemy się ceną i barwą wina. Jak się okazuje, istnieje jeszcze jeden ważny parametr, który często pomijamy - czyli data na butelce.

Data na butelce od wina. Co oznacza?

Wielu z nas mogło się wydawać, że data, którą widzimy na opakowaniu od wina, jest związana z okresem jego butelkowania czy fermentacji. Otóż informuje ona o zupełnie czymś innym!

Chodzi o datę zebrania owoców, z którego wytworzony został ten napój. Ma to zasadnicze znaczenie, ponieważ pogoda, która panuje przy określonych zbiorach, ma potem ogromny wpływ na smak wina.

Wytrawni znawcy doskonale wiedzą, że ten alkohol, nawet gdy podchodzi od tego samego producenta, w zależności od partii potrafi całkowicie różnić się jakością.

Gdy spalisz w domu kilka liści laurowych, stanie się coś niezwykłego. Mało kto wieGdy spalisz w domu kilka liści laurowych, stanie się coś niezwykłego. Mało kto wieCzytaj dalej

Takiego oznaczenia nie umieszcza się na butelce w przypadku win stołowych oraz tych, które wykonane zostały z kilku roczników.

Jakie jeszcze elementy znajdują się na butelce od wina?

Wino powinno zawierać na swojej etykiecie szereg czytelnych, trwałych i dobrze widocznych elementów, które bardzo dokładnie je klasyfikują.

Są to chociażby oznaczenie kategorii produktu winiarskiego, zawartość alkoholu w napoju, miejsce jego wytworzenia.

Pojawiają się również bardziej szczegółowego informacje, takie jak zawartość cukru, informacje o importerze, zawartość alergenów, jeśli takie występują czy ilość produktu netto.

Źródło: paragrafwkieliszku.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News