Właśnie pojawiły się w lasach, leśnicy biją na alarm. Uważaj gdzie stawiasz stopy
Z nadejściem wiosny, do życia budzą się nie tylko rośliny, ale również zwierzęta. Do nich należą, między innymi, nasze rodzime jadowite węże. Mowa tutaj o żmijach zygzakowatych, które wychodzą ze swoich ukryć po zimowej hibernacji. Podpowiemy, jak ją rozpoznać oraz co zrobić w przypadku ukąszeń i jak należycie przygotować się na spacer po lesie.
Jak wygląda żmija zygzakowata?
Cechą charakterystyczną tego stworzenia jest jej zygzakowaty, umiejscowiony na grzbiecie kształt. U osobników czarnych, wstęga kainowa (zygzak) nie jest widoczna. Żmija posiada czerwone, lub czerwonobrązowe o pionowej źrenicy.
Już są!
Żmija zygzakowata już zaczęła pojawiać się w lasach, poinformowały Lasy Państwowe na swoim Twitterze, wraz ze zdjęciem napotkanego stworzenia:
“ Już są. Bądźcie ostrożni na szlakach, zwłaszcza w dobrze nasłonecznionych miejscach - na śródleśnych polanach i piaszczystych drogach.”
W tych rejonach Polski można, najczęściej spotkać żmiję zygzakowatą:
tereny Bieszczad oraz Beskidu Niskiego.
Jednak, jak zauważono, węże te zaczynają pojawiać się również w północnej oraz centralnej części kraju. Dlatego, miejsce, w jakim występują najliczniej nazywa się
żmijowiskiem
.