Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Wlej do doniczki, gdy pieniążek żółknie. Liście błyskawicznie odzyskają kolor
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.02.2024 10:39

Wlej do doniczki, gdy pieniążek żółknie. Liście błyskawicznie odzyskają kolor

Pieniążek
Canva/dimaberlinphotos

Grubosz jajowaty, zwany potocznie drzewkiem szczęścia lub pieniążkiem to często spotykana żywa ozdoba wnętrz. Wedle filozofii feng shui roślina ta ma przynosić szczęście.

Pewnym jest natomiast, że pieniążek doskonale sprawdza się jako żywy oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Jego korzystne właściwości doceniły miliony. Dlatego, gdy tylko zauważysz, że jego liścia żółkną, natychmiast o niego zawalcz.

Dlaczego liście pieniążka żółkną?

Pieniążek definitywnie należy do grona „żelaznych roślin”. Doskonale radzi sobie nawet w ekstremalnych warunkach, do czego zobowiązuje go jego afrykańskie pochodzenie.

To doskonała propozycja dla osób, które niespecjalnie lubią poświęcać czas na dbanie o swoje rośliny. Pieniążek potrafi wytrzymać bez wody nawet kilka tygodni, gdyż magazynuje on wodę w swoich mięsistych liściach.

Chociaż wielu może to zdziwić, to żółknące liście pieniążka wcale nie wynikają z zaniedbań rośliny, a zbyt dużej troski o nią. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest przelewanie rośliny.

Pieniążek 2.jpg
Canva/Sharon Spigelmyer , Getty Images

Tak uratujesz pieniążka z opałów

Przelewanie pieniążka to prawdziwa zbrodnia. Powinien on być polewany nie częściej niż raz na 10 dni. Nadmiar wody może powodować bowiem gnicie jego korzeni.

Pieniążek traci barwę swoich liści również przez brak dostatecznej ilości słońca i magnezu. Brak tego ostatniego prowadzić może nawet do zahamowania procesu fotosyntezy.

Aby walczyć z dolegliwościami pieniążka, należy niezwłocznie wdrożyć odżywkę z soli emskiej, zwaną także solą Epsom. Poniżej zdradzimy wam, jak przygotować ją w domowych warunkach.

Odżywka z soli Epsom czyni cuda

Aby przygotować odżywkę ratunkową dla pieniążka, wystarczy rozpuścić w litrze przegotowanej i ostudzonej wody łyżeczkę soli Epsom. Tak przygotowaną miksturą podlewamy roślinę nie częściej, niż raz w miesiącu.

Jeśli zaczniecie stosować ją regularnie, uchronicie pieniążka przed skutkami przypadkowego przelania. Pamiętajcie jednak, aby nie przesadzić. Jeśli pieniążek będzie polewany preparatem zbyt często, wówczas możecie uzyskać dokładnie odwrotny efekt i tylko zaszkodzicie swojej roślince.

Co ważne, przedstawiony preparat powinien być aplikowany bezpośrednio do gleby, a nie na liście rośliny, gdyż może to je poparzyć.

Pieniążek 3.jpg
Canva/dimaberlinphotos

ZOBACZ TAKŻE: