Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Wrzucam ją do pieca i dzieje się magia. Efekt lepszy niż po drogiej chemii
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 17.03.2024 09:35

Wrzucam ją do pieca i dzieje się magia. Efekt lepszy niż po drogiej chemii

czyszczenie piekarnika
Fot. domekiogródek.pl/ Patrycja Grzebyk

Piekarnik to była prawdziwa zmora w mojej kuchni. Często z niego korzystam, dlatego utrzymanie go w czystości było naprawdę trudne. Jednak w końcu odkryłam idealny sposób na pozbycie się wszystkich zabrudzeń.

W czasie przygotowywania potraw w piekarniku nietrudno o zabrudzenia. Niestety, jeśli od razu porządnie nie wyczyścimy urządzenia, z każdym kolejnym użyciem brud coraz bardziej się utrwala. Zdradzę mój sposób na czysty piekarnik. Wystarczy kostka do zmywarki.

Jak dbać o piekarnik?

Z kuchni korzystamy codziennie. To pomieszczenie, które u mnie w domu stanowi największy problem, jeżeli chodzi o utrzymanie porządku. Sporym wzywaniem był piekarnik, jednak udało mi się znaleźć idealny sposób na szybkie i dokładnie mycie urządzenia.

Czyszczenie piekarnika było dla mnie jednym z najbardziej znienawidzonych obowiązków. Teraz staram się pilnować, żeby w miarę możliwości czyścić wszystkie resztki jedzenia, które w czasie gotowania pojawią się w piekarniku.

Ten sposób sprawił, że utrzymanie urządzenia w dobrym stanie jest prostsze. Jednak mimo to, czasem i tak trzeba porządki wyczyścić go w środku. Od kiedy używam do tego tabletki do zmywarki, mycie jest znacznie szybsze i skuteczniejsze.

czyszczenie piekarnika
Fot. Canva / Jevtic, Getty Images

Prosty sposób na lśniący piekarnik

W sklepach znajdziemy sporo detergentów, które mogą pomóc nam doczyścić piekarnik. Jednak często jest to mocna chemia, która lepiej, żeby nie miała kontaktu z jedzeniem. Wolę nie używać takich środków w kuchni, a zwłaszcza w piekarniku.

Mocne chemiczne preparaty możemy jednak zastąpić, stosując zwykłą tabletkę do zmywarki. Najlepiej sprawdzi się taka ze sprasowanego proszku. Skutecznie wyczyścić piekarnik. Wystarczy nam odrobina letniej wody.

Piekarnik będzie jak nowy

Kostkę na początek zanurzamy w misce z letnią wodą. Musimy poczekać, aż przeźroczysta folia się rozpuści. Następnie wyciągamy tabletkę i szorujemy nią ścianki piekarnika. Zawarte w kapsułce substancje skutecznie pomogą rozpuścić brud.

Tabletki do zmywarki są znacznie bardziej skuteczne niż płyn do mycia naczyń. Jednocześnie są bezpieczne dla naszego zdrowia. W końcu mają na co dzień kontakt z talerzami, kubkami i sztućcami.

Po dokładnym wyszorowaniu piekarnika tabletką możemy przetrzeć go dokładnie delikatnie zwilżoną ściereczką. Urządzenie będzie lśniło jak nowe. Ten prosty trik ułatwił mi utrzymanie porządku w kuchni.

tabletka do zmywarki
Fot. Patrycja Grzebyk

Zobacz także: