DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Wsadź laskę w dziurę obok storczyka. Uratujesz nawet najbardziej zmarniałą roślinę
canva/RenataKa

Wsadź laskę w dziurę obok storczyka. Uratujesz nawet najbardziej zmarniałą roślinę

8 kwietnia 2023
Autor tekstu: Aneta Wyszyńska

Storczyki to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Różnorodność barw kwiatów sprawiają, że stają się idealną i naturalną dekoracją naszego domu. Co jednak zrobić, kiedy przypadkiem zapomnimy zadbać o naszą roślinę, a jej liście zaczną żółknąć i nie będzie wypuszczać pąków kwiatowych?

Dlaczego liście storczyka żółkną?

Jedną z głównych przyczyn żółknięcia, a nawet marszczenia się liści storczyka i ich zasychania jest odwodnienie.

Może ono wynikać z naszej nieuwagi, bo zapomnieliśmy podlać roślinę, tudzież nie zachowaliśmy odpowiedniej wilgotność powietrza , jeśli zaczęliśmy hodować roślinę w wysokiej temperaturze.

Drugą przyczyną może być nadmiar wody . Nigdy nie wolno przesadzać z podlewaniem roślin , gdyż można je zwyczajnie przelać. Nie dość, że mogą pojawić się grzyby oraz pleśń, to jeszcze roślina zostanie pozbawiona dobrego dostępu do powietrza — korzenie będą miały odcięty dostęp do tlenu.

Liście storczyka mogą żółknąć z innego powodu: jest nim zbyt mała ilość oświetlenia. Najczęściej zdarza się to w czasie okresu jesienno — zimowego, gdzie naturalnego światła jest zdecydowanie mniej niż w cieplejszym sezonie.

Naturalny proces starzenia się liści to kolejny powód , czemu liście storczyka żółkną.

Idealna doniczka do storczyka. Rosną w niej doskonałe okazy

Cynamon na ratunek storczykom

Jeśli doszło do sytuacji, w której nasze storczyki mają żółte liście, można sięgnąć po cynamon .

Jego właściwości przeciwgrzybiczne oraz przeciwpleśniowe zabezpieczą naszą roślinę przed rozwijaniem się bakterii wcześniej wspomnianego problemu. Dodatkowo wzmocni storczyka , dzięki czemu będzie rzadziej zapadać na choroby jemu zagrażające.

W jaki sposób użyć cynamonu? Potrzebujemy wymieszać 1 łyżkę przyprawy z podłożem. Zamiennie, możemy włożyć w glebę laskę przyprawy, jeśli akurat w takiej formie mamy ją dostępną w naszej kuchni.

Pamiętajcie, jeśli liście storczyka mają mocny, żółty kolor warto je usunąć, a roślinę przesadzić do nowego podłoża .

Ciekawostki o storczykach

Storczyki mogą przeżyć swojego opiekuna . Niektóre z nich są w stanie dożyć nawet do 100 lat. Chodzi przede wszystkim o uprawianie ich w warunkach naturalnych — tak, aby wilgotność była wysoka, podobnie jak i temperatura. Najwięcej takich przypadków odnotowano w krajach rodzimych tej rośliny.

Roślinki te mają najmniejsze ziarenka na świecie. Wiele osób uważa, że tak właśnie jest i z tego też powodu uprawa storczyka nie należy do najłatwiejszych. Dlatego hodowcy kwiatów preferują wyhodować go z sadzonki.

Storczyki i dinozaury mają wiele wspólnego — okres, w którym żyły. Dzięki badaniom na Uniwersytecie Harvarda udowodniono, że storczyki żyły już w okresie wielkich gadów. Aby móc potwierdzić swoją tezę wykonano badania DNA jednej z uchodzących za najstarszą skamielin z okresu miocenu. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że pochodzenie storczyków datuje się nawet na 80 mln. To są dopiero wiekowe rośliny kwitnące!

Storczyki.png
canva/webandi z Pixabay
Domowy nabłyszczacz do liści storczyka. Będą lśniące i soczyście zielone
Ogrodnik wyjawił najlepszy sposób na zgniłego storczyka. Odżyje w chwilę
Obserwuj nas w
autor
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy