DomekIOgrodek.pl Porady domowe Wszyscy wyrzucają, ja wkładam do pralki. Moje firany są śnieżnobiałe
Kadr z filmu na kanale na YouTube użytkownika Mike Kowalski

Wszyscy wyrzucają, ja wkładam do pralki. Moje firany są śnieżnobiałe

1 października 2023

Śnieżnobiałe firanki są prawdziwą ozdobą okna i całego pomieszczenia. Niestety ich piękny wygląd zachwyca zwykle tylko wtedy, gdy są nowe. Z każdym praniem mamy wrażenie, że są coraz bardziej szare i zniszczone.

Trudno często wymieniać firanki na nowe, bo wiąże się to z dużymi kosztami. Nie musimy też wcale sięgać po mocne chemiczne środki. Sposoby na białe firany znały już nasze babcie i z powodzeniem je stosowały. Odpowiednie środki znajdziemy w kuchni.

Firanki łatwo szarzeją lub żółkną

Firanki należą do tych produktów, którym nie służy czas. Najpiękniej prezentują się, gdy są nowe i śnieżnobiałe. Im dłużej wiszą, tym wyglądają gorzej. Zaczynają szarzeć lub żółknąć i zamiast zdobić okna, szpecą.

Materiał, z którego zwykle robi się firanki, przyciąga kurz. Z łatwością osadza się na nim też dym z papierosów, smog i wszelkie zabrudzenia z zewnątrz, gdy tylko otworzymy okna. Nie służy im zanieczyszczone powietrze w domu, np. podczas gotowania czy smażenia.

Firanki żółkną też pod wpływem działania promieniowania słonecznego, na które są bezpośrednio narażone.

Projekt bez nazwy (8).jpg
Canva/OliverChilds, Getty Images Signature

Sposób na białe firany naszych babć

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na białe firany jest wykorzystanie skorupek z jajek. Zamiast wyrzucać skorupki po ugotowanych jajkach, myjemy je pod bieżącą wodą i suszymy na czystej ścierce lub papierowym ręczniku.

Suche skorupki wsypujemy do woreczka z bawełny i szczelnie wiążemy. Woreczek wkładamy do pralki razem z firankami i pierzemy w odpowiednim programie. Po jednym praniu skorupki nie nadają się do ponownego użycia.

Inne sposoby na wybielenie firanek

Do wybielenia firanek możemy też użyć innych produktów z kuchni. Może to być np. sól kuchenna, w której namoczymy poszarzałe firanki. Na 5 litrów ciepłej wody dajemy 2 łyżki soli kuchennej i zanurzamy w niej firanki na całą noc.

Podobny roztwór do namaczania wykonamy z 500 g sody oczyszczonej i 10 litrów wody lub 1 szklanki octu spirytusowego i 10 litrów ciepłej wody. W tych przypadkach też moczymy stare firanki przez całą noc i pierzemy je. Efekt przerośnie Wasze najśmielsze oczekiwania.

Projekt bez nazwy (7).jpg
Canva/Detry26, Getty Images Pro

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Mike Kowalski” na YouTube

Zobacz także:

Zetrzyj na tarce i wrzuć do woreczka. Pozbędziesz się moli raz na zawsze
Wnuczka pokazała mi, jak szybko wysuszyć pranie o tej porze roku. Nie sądziłam, że to takie proste
Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Krajewska

Redaktor portalu Domek i Ogródek.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy