wybuch
TVN24
Marta Idzikowska - 24 Marca 2021

Potężny wybuch gazu w bloku, siła eksplozji wyrzuciła przez okno człowieka

W jednym z bloków mieszkalnym w Zabrzu doszło do potężnej eksplozji gazu. Ucierpiały dwie osoby, w tym mężczyzna, który pod wpływem siły wybuchu wyleciał za okno. Relacje świadków są wstrząsające, czy tej tragedii można było zapobiec?

Katastrofalny wybuch gazu miał miejsce we wtorek około godziny 17:30 w jednym z 12-kondygnacyjnych bloków w Zabrzu. Eksplozja nastąpiła na drugim piętrze. Na miejscu pojawiło się aż 12 zastępów straży pożarnej, pogotowie ratunkowe, gazowe i inne niezbędne służby. Skala tragedii jest ogromna...

Wybuch gazu w bloku. Mężczyzna wyleciał przez okno, szkody są ogromne

Eksplozja charakteryzowała się ogromną, niespotykaną wręcz siłą. Po niej nastąpił pożar, który dość szybko udało się opanować. Jeden z poszkodowanych wyjątkowo dotkliwie odczuł skutki fatalnego wydarzenia.

- Siła podmuchu była tak duża, że jeden z lokatorów został wyrzucony na zewnątrz. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy podjęli akcję reanimacyjną. Później poszkodowanego przejęło pogotowie. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby - zrelacjonował St. kpt. Wojciech Strugacz, oficer prasowy PSP w Zabrzu.

Drugim z poszkodowanych jest osoba, która zasłabła w wyniku wybuchu. Z budynku ewakuowano 20 osób, w tym część z nich musiała zostać z niego wyciągnięta za pomocą drabiny mechanicznej.

Dom Mariusza PudzianowskiegoDom Mariusza PudzianowskiegoCzytaj dalej

Wybuch gazu w bloku. Mieszkańcy zabierają głos, wstrząsające

Zarówno mieszkańcy budynku, jak i osoby znajdujące się w okolicy, silnie odczuły eksplozję. Jak poinformował jeden ze słuchaczy Rmf FM, eksplozja była tak silna, że w blokach oddalonych o kilometr od miejsca zdarzenia trzęsły się szyby.

Inne osoby twierdzą, że najpierw usłyszały potężny huk, a następnie poczuły, że ich blok faluje. Z relacji niektórych świadków wynika, że silnie wyczuwali gaz i zauważyli, że w ich mieszkaniach szyby wygięło do środka na kilka centymetrów.

Mieszkańcom została zapewniona potrzebna pomoc, między innymi w kwestii noclegów, które zapewniało miasto. Po opanowaniu sytuacji część osób mogła wrócić do swoich lokali.

???? W wyniku eksplozji do której doszło w bloku przy ulicy Stanisława Struzika 6, na 2 piętrze dziesięciokondygnacyjnego...

Opublikowany przez Miasto Zabrze Wtorek, 23 marca 2021

Wybuch gazu w bloku. To może spotkać wielu

Na ten moment podejmowane są decyzje, czy postępowanie powinna wszcząć prokuratura i policja. Rozpocząć ma się także analiza stanu technicznego budynku, co potrwa prawdopodobnie kilka dni.

Warto pamiętać, że do wybuchu gazu może doprowadzić nawet niewielka iskra, spowodowana na przykład włączeniem światła. Częstym problemem jest również nieprawidłowy montaż instalacji gazowej, co doprowadza do nieszczelności, a efekcie do zapłonu.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News