Wygląda jak chrabąszcz majowy, ale jest 100 razy bardziej groźny. Tak sobie z nim radzę
Guniak czerwczyk to owad podobny do chrabąszcza majowego, ale jest 100 razy bardziej groźny dla Twoich upraw. Czy może zaatakować również ludzi? Tym zajmiemy się w niniejszym artykule.
Guniak czerwczyk – charakterystyka owada
Guniak czerwczyk to gatunek chrząszcza, który pojawia się w naszych ogrodach pod koniec czerwca. Chrząszcze te najbardziej aktywne są wieczorami i często budzą postrach wśród dzieci z racji na swój specyficzny wygląd.
Co ciekawe, guniak czerwczyk jest bliskim krewnym żuków, a mimo to mylony jest chrabąszczem majowym. Istnieją jednak pewne różnice. Guniak czerwczyk jest mniejszy i osiąga zaledwie 1,8 cm długości. Ma on miodową i brunatną barwę, a jego ciało pokryte jest nieregularnym owłosieniem.
Owady te mogą odstraszać wiele osób, gdyż zwykle latają całymi chmarami wokół sosen, czy wierzb. Guniak czerwczyk często przylatuje do obiektów wyróżniających się kolorem, a więc jeśli lubisz jasne, wyraziste ubrania, guniak czerwczyk na pewno się Tobą zainteresuje.
Guniak czerwczyk w ogrodzie – co robić?
Guniak czerwczyk jest bardzo powszechnym chrząszczem w Polsce. Występuje w lasach, parkach, polanach, czy miastach. Często przebywa przy zbiornikach wodnych. Może również wlatywać do mieszkań, a nawet zaczepiać się we włosy.
Guniak czerwczyk to istny żarłok. Jeśli wtargnie on do Twojego ogrodu, zeżre niemalże wszystko, co zielone. Najgroźniejsze są larwy, które żyjąc w ziemi podgryzają korzenie roślin. Pędraki rozwijają się w ziemi nawet 3 lata. Inwazja larw z łatwością może doprowadzić do ogołocenia Twoich zbiorów.
Sposobem na to, aby guniak czerwczyk wywędrował z Twojego ogrodu, jest przekopanie ziemi, gdyż larwy na jej powierzchni szybko wyschną lub staną się pożywką dla innych zwierząt. Teoretycznie można użyć także specjalistycznej chemii, ale ta może mieć negatywny wpływ na Twoje uprawy.
Guniak czerwczyk – czy jest groźny dla ludzi?
Nie istnieje naturalny sposób na pozbycie się tego owada ze swojego ogrodu. Wydaje się, że przekopywanie go i chemiczne opryski to jedyny sposób na usuniecie larw spod ziemi. Na szczęście nie ma się czego obawiać.
Spustoszenie w ogrodzie sieje dopiero plaga larw, a jedno, nawet 50-osobowe stado, nie wyrządzi Twojemu ogrodowi wiele krzywdy. Guniak czerwczyk nie atakuje także ludzi, ponieważ nie posiada silnego aparatu gębowego. Nawet jeśli usiądzie na Tobie, nie będzie w stanie przebić Twojej skóry.
Drodzy Czytelnicy, czy mieliście świadomość, że guniak czerwczyk to nie chrząszcz majowy? Może macie sposoby na pozbycie się ich z ogrodu? Koniecznie podzielcie się z nami tymi informacjami.