Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Wyjmujesz z pralki brudne ubrania? Wystarczy 1 zmiana w sposobie prania
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 28.11.2023 00:54

Wyjmujesz z pralki brudne ubrania? Wystarczy 1 zmiana w sposobie prania

pranie
canva/Africa images

Regularnie wyjmujesz z pralki niedoprane, brudne ubrania? Powodów jest kilka. Może być to nieodpowiedni program, zła temperatura, ilość proszku. To jednak nie wszystko. Większość z nas zapomina o kluczowej czynności.

Wystarczy bowiem jedna zmiana w sposobie prania, a ubrania dopierzemy ekspresowo i bez namaczania. Ten trik powinien znać każdy.

Dlaczego pralka nie dopiera ubrań?

Powodów, przez które wyjmujemy brudne ubrania z pralki jest kilka: za dużo lub za mało detergentu, brak namoczenia, źle dobrany program, zbyt niska temperatura. Za mało proszku faktycznie nie dopierze ubrań. Jeśli damy go za dużo, nie rozpuści się podczas prania i również nie poradzi sobie z plamami.

Temperatura prania i program także mają znaczenie. Jeśli ustawiamy program, który pierze w temperaturze 20 stopni C, nie liczmy na to, że usuniemy plamę. Z kolei 40 stopni C może już skurczyć niektóre ubrania, a 60 stopni C nadaje się wyłącznie do firanek, pościeli i ręczników.

Najlepszą temperaturą prania jest więc 30 stopni C. Wybierajmy także odpowiedni program. Jednak to nie wszystko. Kluczowa jest również jedna czynność, dzięki której nasze swetry, spodnie, czy koszule będą idealnie czyste. I to bez długiego namaczania.

pranie.jpg
canva/Africa Images

Ubrania pierz wyłącznie w ten sposób

Wiele osób pierze ubrania na lewej stronie. W ten sposób chronimy kolor przed płowieniem i materiał przed pęczkowaniem. Niestety pranie ubrań na lewej stronie sprawia, że nie jesteśmy w stanie ich doprać.

Ubrania należy prać więc wyłącznie na prawej stronie. Wtedy mamy pewność, że detergent dotrze dokładnie tam, gdzie powinien, czyli na plamy. Nastawiamy odpowiedni program, temperaturę 30 stopni C i gotowe.

Tak odświeżysz kolor i ochronisz swetry!

Do bębna przed każdym praniem wsyp dwie łyżki zwykłej soli kuchennej. Sól nie dość, że wzmocni działanie proszku, tak dodatkowo wzmocni i odświeży kolor wszystkich ubrań. Wszystkie tkaniny będą wyglądać jak nowe.

Swetry natomiast warto prać na mniejszych obrotach. Najlepiej sprawdzi się program, który ma 30 stopni C i maksymalnie 600 obrotów. Do bębna, oprócz swetrów, możemy włożyć również ręczniki w podobnym kolorze lub piłeczki tenisowe.

Swetry suszymy na ręczniku na płasko, dzięki czemu mamy 100% pewność, że materiał nie ulegnie odkształceniu. 

pranie.jpg
canva/pixelshot

Zobacz także: