Wykonuję tylko 1 czynność. Ostróżka ogrodowa odwdzięcza się barwnymi kwiatami przez całe lato
Ostróżka ogrodowa to kwiat zdobiący wiele polskich ogrodów. Jej wielobarwność i niecodzienny wygląd sprawia, że pokochały ją miliony ogrodników. Sam uprawiam ją od lat i jestem z niej bardzo zadowolony. Wykonuję tę jedną czynność, dzięki której ostróżka ogrodowa jest ozdobą mojego ogrodu.
Ostróżka ogrodowa – charakterystyka rośliny
Ostróżka ogrodowa to niecodziennie wyglądający kwiat, dochodzący nawet do 2 metrów wysokości. Jego kolorowe kwiaty w odcieniach od jasnobłękitnego do ciemnogranatowego sprawiają, że ostróżka ogrodowa staje się idealnym wyborem dla ogrodników tworzących rustykalne, wiejskie i naturalistyczne ogrody.
Kwiat ten rozwija się w bardzo specyficzny sposób. Wytwarza długą łodygę, z której wyrastają kolorowe kwiaty. Zdobią ją także ząbkowane 5-7 klapowe liście osadzone na długich ogonkach. Moim zdaniem ostróżka ogrodowa przypomina gotową kompozycję kwiatową, a nie jednostkową roślinę.
Ostróżka ogrodowa do poprawnego wzrostu potrzebuje stosunkowo niewiele. Sadzę ją w dobrze nasłonecznionych miejscach, które są osłonięte przed silnymi wiatrami. Ziemię ubogacam próchnicą i często podlewam. Staram się stworzyć roślinie jak najbardziej zasadowe stanowisko, gdyż jest to trik, który pozwala jej na poprawny wzrost.
Ostróżka ogrodowa – oto moja metoda na jej uprawę
Ostróżka ogrodowa lubi wilgotną ziemię, ale nie może zostać przelana. W tym celu rozkładam pod rośliny skoszoną, wysuszoną trawę. Ściółkowanie to moja recepta na piękne kwiaty przez całe lato.
Ostróżka ogrodowa lubi mieć dużo miejsca do wzrastania. Osobiście nie sadzę innych roślin w promieniu 80 cm od niej. Teoretycznie wystarczy 50 cm, ale wolę, aby moja roślina miła przewiew. Kluczem do idealnej uprawy nie jest jednak samo stanowisko.
Praktyka nauczyła mnie, że ostróżka ogrodowa lubi być często nawożona. W tym celu stosuję naturalny kompost pod jej uprawę i możliwie często podlewam ją naturalną gnojówką . Pozwala to nie tylko na poprawny wzrost rośliny, ale również na wzmocnienie jej. Ostróżka ogrodowa, chociaż jest odporna na choroby, jest podatna na ataki mączniaka zwłaszcza wtedy, gdy jest przelewana.
Ostróżka ogrodowa – wykorzystaj ją w ogrodzie
Ostróżka ogrodowa zawsze rośnie u mnie blisko płotu albo innego wspornika, dzięki czemu nie obawiam się, że silny wiatr połamie moją roślinę. Zawsze ochraniam ją także przed ślimakami . Te najwyraźniej widzą w niej przysmak.
Ostróżka ogrodowa to roślina wspaniale dopełniająca kompozycje kwiatowe. Prezentuje się tak samo ładnie w bukietach, jak w przemyślanych aranżacjach ogrodowych. Sam często wykorzystuję ją do udekorowania płotu, czy stworzenia naturalnej obejmy wokół ogrodu.
Odkąd ostróżka ogrodowa zagościła w moim ogrodzie, sąsiedzi nie mogą się na niego napatrzeć. Serdecznie polecam zasadzenie na najbliższy sezon. Tłum gapiów pod płotem gwarantowany.