DomekIOgrodek.pl Porady domowe Wymień albo płać. Właściciele kominków słono się wykosztują
Fot. Canva/Getty Images Signature

Wymień albo płać. Właściciele kominków słono się wykosztują

17 września 2024
Autor tekstu: Adam Moskal

Nowe regulacje Unii Europejskiej wprowadzają ważne zmiany dla posiadaczy kominków domowych. Jeśli zastanawiasz się, jakie przepisy dotyczące kominków obowiązują, czy musisz wymienić swój obecny kominek, a może podjąć inne działania, ten artykuł odpowie na te pytania. Niżej przybliżam najnowsze wymagania unijne, które warto znać, aby uniknąć kar finansowych.

Nowe przepisy unijne – o co w nich chodzi?

Unijna dyrektywa Ecodesign wprowadzona, by ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza, obejmuje nie tylko piece grzewcze, ale również kominki domowe . Nowe przepisy to odpowiedź na problem smogu, które mają na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, takich jak pyły zawieszone (PM) i tlenki azotu (NOx).

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży nowych kominków i pieców grzewczych , które nie spełniają norm emisji i efektywności energetycznej. W praktyce oznacza to, że wszystkie nowe urządzenia muszą spełniać rygorystyczne normy, a starsze modele mogą wymagać wymiany lub modernizacji.

Kominek na drewno
Fot. Canva/Kominek na drewno
Nie ignoruj tego zapachu w domu. Oznacza obecność pluskiew

Kogo dotyczą nowe regulacje?

Nowe przepisy dotyczą wszystkich posiadaczy kominków w krajach członkowskich Unii Europejskiej . Właściciele starszych kominków , które nie spełniają norm Ecodesign , mogą być zobowiązani do ich wymiany lub modernizacji, aby dostosować się do wymogów. W Polsce, w ramach uchwał antysmogowych, niektóre regiony już wprowadziły lokalne regulacje wymagające wymiany starych kominków na nowe.

Ze szczególnie surowymi regulacjami najczęściej można spotkać się w miastach o dużej liczbie mieszkańców. To logiczne, ponieważ wysoka gęstość zaludnienia sprzyja pojawianiu się smogu .

Co grozi za niespełnienie wymogów?

Niespełnienie wymogów unijnych może skutkować wysokimi karami finansowymi, w tym mandatami lub grzywnami. Te mogą wynosić od 500 zł do nawet 5 tysięcy zł.

Właściciele kominków mogą być zobowiązani do wymiany urządzenia na nowe lub zastosowania filtrów redukujących emisję . Kontrole są coraz bardziej rygorystyczne, a za poważne naruszenia przewidziane są surowe kary. Dostosowanie się do nowych przepisów to inwestycja w zdrowie, komfort i środowisko, która może przynieść korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Kominek na drewno
Fot. Canva/Kominek na drewno
Kawa i papier toaletowy. Ten zestaw pomoże latem
Gdzie są wróble? Wszyscy odpowiadamy za spadek populacji
Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor naczelny portalu Domek i Ogródek. W domu posiadam niemałą kolekcję roślin, którą można nazwać dżunglą. Uwielbiam pracę w ogrodzie oraz majsterkowanie. Prywatnie fan fantastyki, muzyki rockowej, a także dokumentów wojennych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy