Wymieszaj i spryskaj pomidory. Nie będą mieścić się w dłoni
Wysiewanie nasion pomidorów rozpoczynamy już w marcu. Gdy wykiełkują, należy je pikować, czyli przesadzić do osobnych doniczek. Sadzonki trzymamy w ciepłym pomieszczeniu, aż do 25 maja, gdy mija ryzyko nocnych przymrozków, które zniszczyłyby rośliny.
W czasie, gdy sadzonki rosną, warto regularnie traktować je opryskiem, który wzmacnia ich korzenie, a także zabezpiecza przed chorobami. Sadzonki rosną szybko, są zdrowe, silne, a więc będą obficie owocować w nadchodzącym sezonie.
Zdrowe i silne sadzonki to gwarancja obfitych zbiorów
Sadzonki pomidorów już od samego początku wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Gdy będą zdrowe, to w sezonie dadzą mnóstwo owoców. Wiele osób już podczas rozsady stosuje chemiczne nawozy, by wzmocnić sadzonki i ochronić je przed chorobami. To jednak duży błąd.
Substancje znajdujące się w gotowych nawozach nie wpływają dobrze na kondycję roślin. Pamiętajmy też, że później to my jemy chemię, którą traktowaliśmy nasz warzywnik. Dlatego więc powinniśmy korzystać wyłącznie z naturalnych i w pełni bezpiecznych środków. Jednym z nich są drożdże piekarskie, które stosujemy do pieczenia pieczywa, pizzy, czy ciast .
Niesfermentowany nawóz ma tę zaletę, że nie musimy czekać, aż będzie gotowy do użycia. Nie musimy go również dodatkowo rozcieńczać z wodą. Nawóz jest bogatym źródłem białka, witamin z grupy B, a także potasu i fosforu. To właśnie te wartości odżywcze są niezbędne do prawidłowego wzrostu.
Jak jednak w praktyce działa na sadzonki? Wzmacnia ich system korzeniowy i stymuluje wzrost. Powoduje również bujniejsze kwitnienie, a także chroni przed szkodnikami i chorobami, takimi jak zaraza ziemniaczana, mączniak, czy szara pleśń. Zdrowe i silne sadzonki i stymulacja kwitnienia to klucz do obfitych zbiorów. Pomidory będą duże, słodkie i soczyste.
Niesfermentowany nawóz z drożdży. Jak go przygotować i jak stosować?
Do przygotowania wzmacniającej odżywki do sadzonek pomidorów potrzebujesz:
- 50 g świeżych drożdży
- 250 ml tłustego mleka
- 5 l ciepłej, odstanej bądź też przefiltrowanej wody.
Świeże drożdże pokrusz i wymieszaj z niewielką ilością ciepłej wody. Następnie przelej do większej butelki, dolej wodę i mleko. Wymieszaj i odstaw na godzinę. Po tym czasie nawóz jest gotowy do użycia. Przelej niewielką ilość do butelki z atomizerem i wykonaj oprysk. Dużą butelkę z preparatem przechowuj w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu.
Stosuj oprysk regularnie, przez całą wiosnę i późnym latem. W razie potrzeby możesz stosować go przez cały sezon, jednak nie częściej niż raz na 2 tygodnie. Koniecznie spryskaj sadzonki po przesadzeniu je do gruntu.
Nawóz wykorzystasz nie tylko do pomidorów
Niesfermentowany nawóz z drożdży możemy stosować go nie tylko do pomidorów, lecz do innych warzyw oraz owoców. Ogórki, czy truskawki będą po nim pięknie rosnąć. Będą zdrowe i smaczne, a Ty z pewnością będziesz zadowolony z tegorocznych zbiorów.
Nawozem możemy zasilać także krzewy ozdobne, w tym róże , tuje, a także kwiaty doniczkowe. Pelargonie uwielbiają drożdże i kwitną po nich aż do jesieni.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „infouprawa” na YouTube
Zobacz także:
- Posadź pietruszkę obok tego warzywa. Korzeń i natka będą ogromne
- Jak użyźnić glebę po zimie? Kluczowy jest termin i technika
- W marcu rozsyp na trawniku. Zapomnisz o mchu i suchych plackach