Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wymieszaj z proszkiem. Dopierzesz każdą plamę
Paulina Korzec
Paulina Korzec 29.06.2024 14:07

Wymieszaj z proszkiem. Dopierzesz każdą plamę

proszek do prania
Fot. Shutter/Various-Everythings

Pachnące pranie bez plam, a do tego czysta, pozbawiana kamienia pralka. To możliwe bez używania drogiej chemii i żrących środków. Wystarczy zastosować domowy preparat z prostych produktów i cieszyć się doskonałymi efektami prania.

Zwykle do obsługi pralki potrzebujemy kilku różnych środków, takich jak proszek, płyn do płukania czy odkamieniacz. Wystarczy jednak dodać kwasku cytrynowego, by pranie stało się łatwe i przyjemne, a ubrania były czyste jak nigdy.

Niezastąpiony kwasek cytrynowy

Istnieją takie produkty, które są niezastąpione w każdym domu. Służą do sprzątania, przygotowywania domowych preparatów i środków czyszczących. Należą do nich m.in. soda oczyszczona, ocet czy szare mydło. Do tej grupy zalicza się także kwasek cytrynowy - w pełni naturalny i ekologiczny.

Kwasek cytrynowy znajduje zastosowanie przede wszystkim przy produkcji żywności, gdzie wykorzystuje się go w charakterze regulatora kwasowości. Ale na tym nie kończą się jego zastosowania.

Kwasek cytrynowy jest często używanym dodatkiem do domowych środków czystości. Jego właściwości czyszczące warto wykorzystać, wstawiając pranie. W czym dokładnie pomoże kwasek dodany do pralki?

Dzięki temu pranie będzie czyste i miękkie

Kwasek cytrynowy działa podobnie jak soda oczyszczona - doskonale radzi sobie z brudem. Dodany do prania, pomaga usunąć nawet najtrudniejsze plamy. Wystarczą zaledwie dwie łyżeczki kwasku wsypanego do pralki, by ubrania lśniły czystością.

To jednak nie wszystko. Z kwasku cytrynowego możemy także przygotować domowy płyn do płukania, który zabezpieczy tkaniny oraz sprawi, że będą miękkie i pachnące. W tym celu 2,5 łyżeczki kwasku rozpuszczamy w 100 ml ciepłej wody i mieszamy z kilkoma kropelkami wybranego olejku zapachowego. Gotową miksturę dodajemy do prania, które stanie się o wiele bardziej przyjemne w dotyku.

Kwasek cytrynowy do zadań specjalnych

Niezwykłe działanie czyszczące kwasku cytrynowego wykorzystamy w pralce nie tylko do prania ubrań, ale także do pielęgnacji samego urządzenia. 120 g proszku dodajemy do zbiornika pralki i nastawiamy zwykły program, by pozbyć się osadów kamiennych.

Taki domowy odkamieniacz możemy także zastosować w przypadku innych sprzętów AGD - zmywarki, czajnika elektrycznego oraz ekspresu do kawy. Właściwości odkamieniające kwasku cytrynowego warto także wykorzystać w codziennym czyszczeniu umywalki, toalety oraz innych miejsc w kuchni i w łazience.

Oprócz tego roztwór ciepłej wody i kwasku cytrynowego można wykorzystać do czyszczenia osadu z kubków i sztućców. Doczyścimy nim także srebrną biżuterię.

Zobacz także: