Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nie wyrzucaj na śmietnik. Grozi mandat nawet 5 tys. złotych
Kamil Świętek
Kamil Świętek 18.06.2024 13:35

Nie wyrzucaj na śmietnik. Grozi mandat nawet 5 tys. złotych

Śmieci
Fot. Canva/ArtStudio Images

Każdy z nas wie, jak istotna jest prawidłowa segregacja śmieci. Nie wynika to jedynie z troski o ekologię, ale również obowiązujące przepisy i koszty wywozu śmieci.

Czy jednak wiecie, jakie kary czekają was za nieodpowiednie segregowanie elektroodpadów? Mandaty są wręcz przerażające. Mowa tu nawet o 5 tys. zł kary.

Jak ominąć mandatu?

Każda elektronika ma swój „termin ważności”. Owszem, najlepiej byłoby ją naprawić, co byłoby z resztą najbardziej ekologiczne, ale czasem koszta naprawy przerastają wartość urządzenia.

Wówczas jesteśmy zmuszeni do jego zutylizowania – tylko gdzie należy to zrobić? Za niewłaściwe segregowanie elektroodpadów grozi nam mandat w kwocie nawet 5 tys. zł. Wiedza ta pozwoli wam zatem wiele zaoszczędzić.

Firma badawcza GfK Polonia przeprowadziła badania w 2019 roku, z których wynika, że 1 na 5 Polaków chociaż raz w życiu zutylizowało elektrośmieci w niewłaściwy sposób, zwykle wyrzucając ją do odpadów mieszanych.

Śmieci 2.jpg
Fot. Canva/Oleksandr113

Gdzie wyrzucać elektroopady?

Zużyta elektronika z pewnością nie powinna być wyrzucana do odpadów zmieszanych. Mimo że jej obudowa często jest plastikowa albo metalowa, również kontenery na plastik nie są do niej przeznaczone.

Zdecydowanie warto rozejrzeć się za dedykowanymi kontenerami do utylizacji elektroniki. Takowe kontenery możemy znaleźć na wielu osiedlach, czy przy marketach. Co jednak należy zrobić z dużymi gabarytami eletroodpadów?

Gdzie utylizować duże elektrośmieci?

Jeśli mamy do czynienia z wielkogabarytowymi elektroodpadami, jak chociażby telewizorami, lodówkami, czy pralkami, należy udać się z nimi do miejsc zbiórki elektroodpadów.

Czasem odbiór zużytego sprzętu elektronicznego oferują placówki handlowe, w których kupujemy nową elektronikę. Jeśli jednak nie mamy możliwości oddać elektrośmieci w taki sposób, pozostaje nam poczekać, aż w naszej okolicy organizowany będzie zbiór elektroopadów.

Dzięki temu będziemy mieli świadomość, że zutylizowaliśmy sprzęt elektroniczny poprawnie, wspierając przy tym ekologię. Oczywiście uniknięcie mandatu jest tutaj pewną wypadkową, ale może zakwalifikować ją do kolejnych korzyści związanych z poprawną segregacją odpadów.

Śmieci 3.jpg
Fot. Canva/Simol

ZOBACZ TAKŻE: