Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Wetrzyj w zlew po czyszczeniu. Czarna armatura będzie jak nowa
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.06.2024 22:31

Wetrzyj w zlew po czyszczeniu. Czarna armatura będzie jak nowa

Czarna armatura
Fot. YouTube/The Scruffy Perfectionist

Czyszczenie czarnej armatury zdecydowanie nie należy do najprostszych. To niestety właśnie na niej najszybciej zauważamy osad z kamienia, a na granitowych zlewozmywakach widać niemalże każdą kroplę wody.

Czarna armatura to zmora każdego pedanta. Na szczęście z pomocą przychodzą domowe sposoby, dzięki którym utrzymanie czarnej kuchni i łazienki w idealnym porządku stanie się łatwizną.

Czym wyczyścić czarną armaturę?

Czarny zlew najprościej jest wyczyścić płynem do naczyń. Jeśli ten wykonany jest z kompozytu, to w zupełności wystarczy. Jednakże raz w tygodniu polecamy potraktować go mleczkiem do czyszczenia. Zalecamy jednak ostrożność, aby nie porysować powierzchni.

Nieco trudniej czyści się zlewy granitowe. Tutaj w ruch powinna iść soda i ocet. Przygotujmy gęstą papkę, mieszając produkty w proporcji 2:1 i rozprowadźmy ją po całej powierzchni.

Po kilku minutach miękką gąbką rozpoczynamy delikatne czyszczenie zlewu. Po wszystkim spłuczcie pastę wodą i gotowe. Pozostaje tylko wytrzeć do sucha zlewozmywak, aby uniknąć plam i zacieków.

Czarna armatura 2.jpg
Fot. Canva/Pro Creators

Wyczyść zlew granitowy jak prawdziwy mistrz

Jeśli jednak macie w domu granitowy zlew, należy szczególnie uważać podczas jego czyszczenia. Samo przetarcie mleczkiem raz w tygodniu to za mało. Tutaj konieczna będzie systematyka.

Granitowy zlew czyścimy przynajmniej raz w tygodniu płynem do naczyń, a raz w tygodniu opisywaną poniżej mieszanką sody oczyszczonej i octu. Konieczna będzie także odpowiednia impregnacja.

Czym zaimpregnować czarną armaturę?

Jeśli macie w domu granitowy zlewozmywak, warto będzie go zaimpregnować. Zamiast stosować specjalistyczne preparaty, wykorzystajcie zwykły olej.

Nałóżcie odrobinę (np. oleju rzepakowego) na ściereczkę i wetrzyjcie go w zlew. Trzyjcie tak długo, aż powierzchnia przestanie się kleić. Oczywiście zachowajcie tutaj zdrowy rozsądek. Zbyt duża ilość oleju sprawi, że zlewozmywak będzie wyglądał na tłusty, co tylko zepsuje jego estetykę.

Dzięki impregnacji czarnego zlewu woda nie powinna się na nim tak bardzo osadzać, a i jego prezencja ulegnie znaczniej poprawie. W końcu idealnie czysta czarna, błyszcząca armatura może się podobać.

Czarna armatura 3.jpg
Fot. Canva/TMGZ2021

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału "The Scruffy Perfectionist" na YouTubie