Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Wystąpił spory problem. Jutro część sklepów może być zamknięta
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 01.04.2024 12:51

Wystąpił spory problem. Jutro część sklepów może być zamknięta

zakupy
Fot. Canva/welcomia

Osoby, które planują zakupy we wtorek po świętach, mogą się zdziwić. Część sklepów może być zamknięta również 2 kwietnia. Wszystko przez niedawno podjętą decyzję rządu.

Po świętach przestaje obowiązywać niższy VAT na żywność. To może wpłynąć na nasze portfele, ale też na sposób działania sklepów. W związku z tym pojawił się olbrzymi problem. Sprawdź, dlaczego po świętach możesz mieć problem ze zrobieniem zakupów.

W tych sklepach nie zrobisz zakupów

Po świętach część osób będzie chciała uzupełnić zapasy w lodówce. Jednak nie wszędzie będziemy mogli zrobić zakupy. Niektóre sklepy zostaną zamknięte również 2 kwietnia, a wszystko przez zmianę cenówek.

Zdecydowanie ze zmianą cen po decyzji rządu szybko uporają się duże dyskonty, takie jak Biedronka, czy Lidl. Gorzej jednak wygląda sytuacja mniejszych sklepikarzy, którzy nie mogą polegać na zespołach IT.

W sklepach muszą zmienić się ceny na półkach, ale również ustawienia kas fiskalnych. Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy 2 kwietnia? Wszystko zależy od tego, jak szybko ze zmianami uporają się sklepy.

zakupy
Fot. Canva / LukTDB, Getty Images Signature

Czy sklepikarze musieli pracować w święta?

- Znalezienie czasu na wymianę cenówek związanych z nieprzedłużeniem zerowej stawki na żywność od 1 kwietnia 2024 r. jest ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Sklepy nie będą w stanie przygotować się do nowej rzeczywistości też w ostatnich dniach marca, ponieważ jest to weekend – nie tylko z niedzielą niehandlową, lecz także świąteczny. Przedsiębiorcy nie mogą być zmuszani do pracy w tym czasie - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.

Dużo szybciej ze zmianą cen uporają się większe dyskonty. Właśnie w nich mamy szansę zrobić zakupy we wtorek po świętach. Niestety w przypadku mniejszych sprzedawców sprawa nie jest taka prosta. 

Gdzie raczej nie zrobimy zakupów 2 kwietnia?

2 kwietnia jest dniem pracującym, jednak część sklepów może być w tym czasie zamknięta. W święta mniejsze sklepy nie zdążą zmienić stawki w związku z decyzją rządu. W związku z tym możemy mieć problem zrobić zakupy w mniejszych sklepach.

Zmiana stawki VAT za żywność może wpłynąć też na nasze portfele. Osoby robiące zakupy zaraz po świętach mogą doznać niemałego zdziwienia, kiedy zobaczą ceny na sklepowych półkach. 

zakupy
Fot. Canva / 97, Getty Images Signature

Zobacz także: