Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Ile trzeba dać na tacę w Wielkanoc? Kościół wykłada "kawę na ławę"
Martyna Pałka
Martyna Pałka 30.03.2024 11:01

Ile trzeba dać na tacę w Wielkanoc? Kościół wykłada "kawę na ławę"

pieniądze na tacy
fot. Canva/Chefchen

Wielkanoc już jutro, a to sprawia, że mnóstwo Polaków zadaje sobie pytania dotyczące różnych aspektów zachowania się w kościele. Część wiernych nie wyobraża sobie uczestnictwa we mszy świętej bez ofiarowania wybranej sumy pieniędzy. Teraz zastanawiają się, ile powinno się “dać na tacę” w czasie świąt wielkanocnych. Kościół stanowczo odpowiada.

Ile Polacy dają na tacę w kościele?

Dla wielu Polaków ofiara składana na potrzeby parafii wydaje się być nieodłącznym elementem każdej mszy świętej. Pomimo faktu, że Kościół Katolicki podkreśla, że jest ona dobrowolna i nieobowiązkowa, mnóstwo wierzących nie wyobraża sobie rezygnacji z tej praktyki i wrzuca do koszyczka przynajmniej symboliczną złotówkę.

Od dawna katolicy zastanawiają się też, jak duże pieniądze powinno się “dawać na tacę”. Z badań CBOS-u, przeprowadzonych w 2021 roku, wynika, że miesięcznie Polacy przeznaczają na ten cel średnio 36 złotych. Wskazuje to na tendencję wzrostową, ponieważ jeszcze w 2011 roku w ciągu miesiąca wydawaliśmy na to 21 złotych. Teraz wierzący zastanawiają się, ile powinno się dać na tacę w czasie świąt wielkanocnych.

Martwi się, za co wyprawi święta. Dzieci chcą prezentów na "Zajączka" Czy w Wielką Sobotę trzeba pościć? Wierni muszą o tym wiedzieć

Ile powinno się dać na tacę w Wielkanoc?

Ponieważ ofiara składana na potrzeby kościoła jest dla wielu wierzących niezwykle istotną praktyką, a Wielkanoc jest najważniejszą uroczystością w Kościele Katolickim, mnóstwo Polaków zastanawia się, ile powinno się dać na tacę w tym szczególnym okresie. Jest to trudne do określenia, ponieważ ofiarowanie zbyt dużej kwoty może być obciążające dla naszego domowego budżetu, a z kolei zbyt mała suma budzi wyrzuty sumienia u części katolików, dla których jest to ważny obowiązek.

Istnieje również spora grupa osób, która stanowczo przeciwstawia się tej ofierze i uważa, że wierzący nie powinni czuć się zobowiązani do przeznaczania żadnych pieniędzy na potrzeby Kościoła. W końcu głos w tej sprawie zabrali przedstawiciele Kościoła Katolickiego.

Kościół mówi, ile należy dać na tacę w Wielkanoc

Przedstawiciele Kościoła Katolickiego postanowili wypowiedzieć się w kwestii ofiary składanej na tacę w trakcie wielkanocnej mszy świętej. Podobnie, jak w przypadku każdego innego nabożeństwa, księża podkreślają, że jest to wydatek dobrowolny, do którego nie zmuszają nikogo z wiernych.

Dodatkowo kapłani twierdzą, że nie istnieje odpowiednia kwota, jaką należy przeznaczyć na ten cel — każdy wrzuca do koszyczka tyle, ile uzna za słuszne. W związku z tym głos zabrali internauci, którzy podzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami. Okazało się, że jedni przez cały rok wrzucają na tacę dokładnie taką samą symboliczną kwotę, a inni naprawdę decydują się na nieco większy wydatek z okazji przypadających świąt wielkanocnych.

Zobacz także: