DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wystarczy 1 błąd, a hoja nie zakwitnie. Nigdy tak nie rób
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 13.09.2023 19:10

Wystarczy 1 błąd, a hoja nie zakwitnie. Nigdy tak nie rób

Dlaczego hoja nie kwitnie?
Canva/Misha Kaminsky, Getty Images Signature

Hoja to oryginalna i bardzo piękna roślina doniczkowa. Pochodzi z dalekich krajów, ale możemy ją z powodzeniem uprawiać w warunkach domowych. Najłatwiej nabyć hoję różową lub hoję piękną, których drobne kwiatuszki będą prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

Ponieważ jednak hoja nie jest najłatwiejsza w uprawie, możemy próżno czekać na jej kwitnienie. Wtedy zadajemy sobie pytanie: dlaczego nasza hoja nie kwitnie? A odpowiedzi może być kilka.

Hoja różowa i hoja piękna. Egzotyczne i wymagające

Hoja to nazwa dla kilkuset gatunków pnączy i niskich krzewów występujących w Azji, Nowej Gwinei i Australii. Dwa z nich są szczególnie popularne i uprawiane jako ozdobne rośliny doniczkowe. To hoja różowa (Hoya carnosa) i hoja piękna (Hoya bella), których białe lub różowe kwiaty mogą szczególnie cieszyć nasze oczy.

Zarówno hoja różowa, jak i hoja piękna to pnącza, które tworzą kilkumetrowe pędy pokryte jasno lub ciemnozielonymi liśćmi. Największym urokiem rośliny są jej malutkie kwiaty tworzące kwietną kulę. 

Łatwiejsza w uprawie jest hoja różowa. Jednak i ona jest rośliną raczej wymagającą. Kiedy hoja nie zakwitnie, jej czar pryśnie, dlatego warto zwrócić uwagę, jakie błędy popełniamy. 

Projekt bez nazwy (7).jpg
Canva/Jiggo_Putter Studio

Jeden ważny powód i hoja nie zakwitnie

Najważniejsze to wybrać do hoji właściwe miejsce w pokoju. Najlepsze stanowisko dla tej rośliny będzie to, w którym jest sporo światła. Z drugiej strony szkodzi jej nadmiar słońca.

Jeśli zastanawiamy się, gdzie postawić w pokoju doniczkę z hoją, to wybierzmy stronę wschodnią lub zachodnią. Północne okno nie dostarczy hoji wystarczająco dużo słońca, na południu może być go zbyt wiele.

Ważne jest też, aby hoja miała stałe miejsce. Roślina ta bardzo nie lubi przenoszenia i zmian. Jeśli o to zadbamy, nie powinno być problemu z kwitnieniem.

Tak najlepiej zadbasz o hoję

Równie ważna jak światło słoneczne jest dla hoji odpowiednia ilość wody. Tej nie może być za dużo. Hoję podlewamy raz w tygodniu, w zimie nawet rzadziej. Przelanie hoji spowoduje natychmiastowe gnicie korzeni. Nawóz do roślin kwitnących stosujemy tylko wiosną i latem, najlepiej raz na 3 tygodnie. 

Jako że hoja jest rośliną wrażliwą na wszelkie niedogodności, nie czyśćmy zbyt często jej liści z kurzu i szczególnie zimą zadbajmy o jej spokój. Wtedy wiosną odwdzięczy się pięknym, różowym lub białym kwiatem.

Projekt bez nazwy (8).jpg
Canva/konjaunt, Getty Images
Polecane