Zacznij w marcu, truskawki ugną się od ciężaru owoców. Ważna jest 1 zasada
Większości z nas truskawki kojarzą się z latem. I nic dziwnego, bo ich sezon zaczyna się już w maju. Jednak, aby wydawały sporo dorodnych owoców, trzeba wiedzieć kiedy i jak je nawozić. W tym artykule podrzucamy kilka drogocennych rad, które pomogą wesprzeć Wasze prace pielęgnacyjne nad truskawkami.
Dlaczego warto nawozić truskawkę?
Nawożenie truskawek ma duże znaczenie, gdyż to dzięki temu zabiegowi będziemy mogli cieszyć się nie tylko dobrym smakiem owoców, ale również obfitością plonów. Trzeba jednak pamiętać, że roślina ta nie ma zbytnio wymagań nawozowych.
Niemniej, nawożenie powinno odbywać się w odpowiednich terminach, aby było skuteczne:
Marzec lub kwiecień — końcówka marca to idealna pora na rozpoczęcie wiosennego nawożenia truskawek. To właśnie wtedy usuwamy zaschnięte liście, sprawdzamy, czy nie zagnieździły się szkodniki lub, czy rośliny nie złapały grzyba. Zanim zaczniemy je nawozić, polecamy spulchnić ziemię dookoła nich. Najlepiej użyć do tego motyki. Nie kopiemy głębiej niż 3 - 5 centymetrów.
Ważne: Nie nawozimy młodych roślin kompostem. Nawozimy truskawki, które mają trzy lata, albo słabiej wydają owoce. Polecamy rozrzucić między nimi kompost, jaki mieszamy dokładnie z ziemią.
Kwiecień - zaczyna się okres wypuszczania liści przez truskawki. Jeśli nie udało nam się nawozić truskawek kompostem nieco wcześniej, a zauważamy, że rośliny wyglądają na słabe, warto nawozić je specjalnym nawozem dedykowanym do truskawek.
Maj - jeśli pominęliśmy nawożenie truskawek w marcu lub kwietniu, warto nawozić je teraz. Najlepiej gnojówką z pokrzywy. Stosujemy ją pod koniec miesiąca podlewając raz, lub dwa razy. Podpowiadamy, aby odżywić truskawki gnojówką ze skrzypu. Pozwoli to uczynić roślinę odporniejszą na szarą pleśń. Warto stosować ją na wszystkie roślinki, czy młode, czy starsze, a nawet te słabsze.
Na co, jeszcze zwrócić uwagę podczas nawożenia truskawek?
Zanotujcie sobie w pamięci, że nawożenie truskawek w czasie wiosny jest bardzo istotne i nie wolno go pomijać.
Jest jeszcze kilka innych kwestii, o których warto pamiętać. Truskawki lubują się w glebie lekkiej i próchnicowej, zatem warto nawozy organiczne stosować przed zasadzeniem roślinek. Nawożenie truskawek powinno odbywać się również w czasie lata oraz po zbiorze.
Truskawki nawozi się zawsze w sposób umiarkowany i nie można przesadzać z ilością. Owszem, będą się ładnie rozwijać, jednak istnieje szansa na pogorszenie smaku ich owoców — przestaną być tak słodkie, jak powinny. Możemy również, narazić roślinę na zwiększone porażenie szarą pleśnią.
Najlepiej do nawożenia truskawek nadaje się kompost albo obornik - mączka bazaltowa też jest skuteczna jako nawóz. Ważne jest również ściółkowanie truskawek. Ściółka chroni roślinę przed rozwojem szarej pleśni, zatrzymuje wodę, a także wzbogaca podłoże próchnicą.
Kilka ciekawostek o truskawkach
Truskawki to jedyne owoce mające swoje owoce na zewnątrz, a przeciętny owoc ma ich, aż 200. Truskawki to takie rośliny, które przetrwają, w naprawdę różnych warunkach. Będą rosły praktycznie w każdym miejscu na świecie. A przez to, gdzie rosną, mogą mieć nieco inny kształt.
Istnieją ta duże truskawki, że mogą osiągać od 8 do 10 centymetrów długości, co pokazuje, że mogą być tak duże, jak jabłka. Truskawki nie są do końca jagodami tak jak jagody, czy winogrona. Jakby nie patrzeć, jagody mają swoje nasiona w środku. Do tego, każda pestka truskawki uważana jest przez botaników za owoc.
Owoce te mają pozytywny wpływ na przepływ krwi i tlenu do mięśni, dlatego osoby jedzące truskawki przed ćwiczeniami mają zwiększoną wytrzymałość i spalają więcej kalorii.