Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tych roślin nie wolno dokarmiać popiołem. Zniszczysz je
Paulina Korzec
Paulina Korzec 29.05.2024 07:00

Tych roślin nie wolno dokarmiać popiołem. Zniszczysz je

Popiół
Fot. Shutter/La Huertina De Toni

Popiół to nie tylko odpad po spalaniu drewna, ale to również bardzo cenny nawóz, którego stosowanie w ogrodzie pomaga uzyskać obfite plony, stymulując wzrost roślin.

Jak się jednak okazuje, nie na każdą roślinę popiół działa w taki sposób. Na niektóre gatunki może mieć wręcz negatywny wpływ. Na co warto zastosować popiół w ogrodzie, a gdzie lepiej go unikać?

Popiół jako cenny nawóz

Popiół drzewny pozyskany ze spalania naturalnego, surowego drewna - nie może być to drewno malowane czy lakierowane - to cenny produkt do nawożenia roślin w ogrodzie. Wszystko za sprawą bogactwa składników, takich jak wapń, fosfor, potas czy magnez.

Zawartość powyższych substancji, zwłaszcza wapnia, nadaje popiołowi zasadowy odczyn i sprawia, że zyskuje on właściwości alkaliczne. Jego zastosowanie odkwasza glebę, podwyższając jej pH.

Poza tym przemieszanie popiołu z ziemią zwiększa przepuszczalność podłoża, ułatwiając roślinom pobieranie wody i składników pokarmowych. Popiół można też wykorzystać do ściółkowania. 

Które rośliny lubią popiół?

Ze względu na zasadowy odczyn popiołu, warto go zastosować w przypadku roślin, które najlepiej czują się w podłożu o podwyższonym pH.

Popiół drzewny korzystnie wpłynie na plonowanie ogórków, można go również zastosować w uprawie pomidorów i papryki. Dzięki temu w sezonie zbierzemy dorodne warzywa. Na “poczęstowanie” popiołem dobrze zareaguje także trawnik.

Metod zastosowania popiołu w ogrodzie jest przy tym kilka. Nawóz ten możemy dodać do dołków pod sadzonki roślin, przekopać nim ziemię oraz podsypywać rosnące warzywa, zwłaszcza w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców.

W uprawie tych roślin nie stosuj popiołu

Zasadowy odczyn gleby nie odpowiada wszystkim roślinom, zatem lepiej wystrzegać się podawania popiołu na wszystkie grządki. Szczególnie należy omijać miejsca, w których rosną gatunki preferujące glebę kwaśną.

Do roślin kwasolubnych należą niektóre krzewy owoców jagodowych. Popiołu lepiej nie stosować pod borówkę amerykańską i jagodę, bo negatywnie odbije się to na ilości oraz jakości owoców. Również arbuz, rzodkiewka czy szczaw będą gorzej rosły w zasadowym środowisku.

Kwaśną glebę preferują również popularne rośliny ozdobne, takie jak hortensja, azalia czy różanecznik (rododendron), dlatego w uprawie tych krzewów lepiej zrezygnujmy ze stosowania popiołu.

Zobacz także: