Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zalewają nim tunele turkucia podjadka. Owady od razu zostawiają rośliny w spokoju
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 07.04.2023 15:50

Zalewają nim tunele turkucia podjadka. Owady od razu zostawiają rośliny w spokoju

Turkuć podjadek
canva/eleonimages, EdvanKun, Изображения пользователя EnryKun

Turkuć podjadek to mało przyjemnie wyglądający owad. Jeśli zagości w naszym ogrodzie, może wyrządzić w nim dość spore szkody. Istnieje jednak sprytny sposób na to, aby odstraszyć to stworzenie z naszego zielonego zakątka.

Po czym poznać, że turkuć żeruje w naszym ogrodzie?

Zacznijmy od tego, że owad ten żyje głównie w podziemiach. To tam żeruje oraz tworzy tunele. 

Preferuje podłoże podmokłe i tereny torfowe oraz bagienne. Oznacza to, że może pojawić się wszędzie, nawet w ogrodzie.

O tym, że turkuć zamieszkał w naszym ogrodzie, mogą świadczyć ścieżki stworzone z uniesionej gleby — tu znajdują się tunele przez niego stworzone. Warto również, zwrócić uwagę na zachowanie naszych roślin — jeśli zamierają rzędowo, to turkuć na pewno zagościł w naszym zielonym zakątku. Jak to możliwe? Ponieważ owad ten, drążąc tunele, podgryza oraz uszkadza korzenie roślin, więc narusza podziemną część, prowadząc do obumierania daru natury.

Turkuć Podjadek się paczy.png
canva/Ondrej Dolezel
Nie wkładaj jej do koszyczka wielkanocnego. Konsekwencje mogą być poważne

Jakie są skutki żerowania turkucia w ogrodzie?

Skutkiem żerowania turkucia w naszym ogrodzie jest więdnięcie roślin oraz gnicie ich korzeni, żółknięcie liści, przesuszanie wszystkich części rośliny, nadgryzione owoce w warzywniku, wzniesiona ziemia w okolicy zielonego natury, a także wydrążone tunele w glebie.

Żerują głównie w okolicach swojego gniazda, więc warto przyjrzeć się roślinom — jeśli rzędowo dzieje się z nimi coś złego, to jest to dla nas sygnał o możliwej obecności turkucia w ogrodzie.

Jak, w naturalny sposób pozbyć się turkucia z ogrodu?

Najlepszym sposobem jest wykorzystanie naturalnej pułapki z pomocą obornika. 
W tym celu potrzebujemy słoika, do którego wrzucimy trochę wspomnianej mieszanki. Następnie, wkopujemy go do ziemi, po czym odczekujemy jakiś czas i wykopujemy. Może okazać się, że znajdziemy w nim całe gniazdko tych owadów. Taki słoik należy przenieść z dala od siedzib ludzkich.

Istnieje także metoda wykopywania gniazd turkuci. Wystarczy poszukać spulchnionej gleby. W ostateczności można wspomóc się wodą, aby delikatnie zalać wnętrze. Owady podtopią się, po czym na pewno wyniosą się w inne miejsce.

Zalanie gniazd mydłem lub płynem do mycia naczyń to także sposób na pozbycie się tych stworzeń z ogrodu. Potrzeba 2 łyżek detergentu na 1,5 litra wody. Taka mieszanka sprawi, że owady będą uciekać z gniazda, więc będzie można je łatwo wyłapać.

Jeśli wszystkie powyższe metody nie zadziałają, trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki przeciwko szkodnikom ogrodowym.

Turkuć.png
canva/MaYcaL