DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zamiast do ciasta, rozsyp pod drzwiami. Unikniesz przykrego problemu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 19.09.2023 11:11

Zamiast do ciasta, rozsyp pod drzwiami. Unikniesz przykrego problemu

Cynamon
Canva/pixelshot, Canva/Adventure Photo

Cynamon to nieodzowny produkt spożywczy w wielu kuchniach. Ceniony jest on od tysiącleci, chociaż obecnie najczęściej wykorzystywany jest, jako przyprawa do wypieków, czy dodatek do aromatycznych napojów.

Czy jednak wiesz, że cynamon jest także pomocny w walce ze szkodnikami domowymi? Co więcej, może on wspomóc utrzymanie porządku w domu. Jeśli jesteście ciekawi, jak wykorzystać w pełni cynamon w mieszkaniu, koniecznie poznajcie nasze patenty.

Cynamon i jego historia

Historia cynamonu rozpoczyna się na terenie Sri Lanki. To właśnie w miejscu tym, zwanym niegdyś Cejlonem praktykowano uprawę tej cennej przyprawy. Obecnie cynamon produkowany jest także w Bangladeszu, Birmie, czy w Indiach.

Cynamon to drzewo należące do rodziny laurowatych, które znane jest ludziom od starożytności. Niegdyś bardzo cenny, obecnie niezwykle popularny, cynamon uznawany był za dar od bóstw. Wykorzystywano go do balsamowania władców Egiptu, a dla Rzymian był on tak cenny, że przechowywano go razem z klejnotami.

Z czasem cynamon zdominował również Amerykę Południową. Okazało się, że tamtejszy tropikalny klimat sprzyja jego uprawie. Spowodowało to, że stał się on mniej cenny (pod kątem finansowym) za to bardziej dostępny dla szerszej populacji.

Cynamon - jak użyć.jpg
Unsplash/Rens D

Dlaczego cynamon był tak cenny? Poznajcie jego właściwości

Chociaż obecnie cynamon wykorzystywany jest jako dodatek do potraw, niegdyś uznawany był za produkt leczniczy medycyny niekonwencjonalnej. Kora cynamonu zawiera wiele substancji leczniczych.

Wykorzystując cynamon, gwarantujemy sobie ochronę przed przeziębieniem, ze względu na jego właściwości przeciwzapalne. Cynamon podobnie jak imbir wspomaga trawienie, wzmacnia apatyt i poprawia nastrój ze względu na poprawienie ukrwienia.

Jego właściwości rozluźniające i przeciwzapalne znajdują również zastosowanie, jako maść na ukąszenia owadów. Cynamon połączony z miodem (w formie gęstej pasty) powinien być nałożony na miejsce ukąszenia. Wówczas przyniesie on ulgę już po kilku minutach.

Jak wykorzystać cynamon w domowych warunkach?

Cynamon w domu może spełniać naprawdę wiele funkcji. Przede wszystkim odświeża on powietrze. Wystarczy zagotować wodę z cynamonem, wanilią i brązowym cukrem, aby pozbyć się zapachu przypalonego oleju.

Cynamon (również w formie olejku) odstrasza szkodniki takie jak mole, mrówki, czy pająki. Wystarczy rozsypać go pod drzwiami i rogach mieszkania, aby szkodniki omijały nasz dom z daleka. Z kolei cynamon zmieszany z ziemią do kwiatów sprawi, że te wyleczą się z choroby grzybowej.

Drodzy Czytelnicy, jak widzicie, cynamon w domu ma naprawdę wiele zastosowań. Nie pozostaje nic innego, jak sprawdzić, czy patenty te zadziałają również u Was. Będziecie zaskoczeni, jak bardzo cynamon może odmienić Wasze życie.

Cynamon w domu.jpg
Unsplash/Pooria Shahriari