Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Zamieniłam wodę na ten napar. Moja monstera wypuszcza liść za liściem
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 26.04.2024 11:16

Zamieniłam wodę na ten napar. Moja monstera wypuszcza liść za liściem

monstera
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Wiosną zaczynamy przygotowywać nasze ogrody do nadchodzącego sezonu. Nie zapominajmy jednak o naszych roślinach domowych, które również wymagają naszej uwagi. O tej porze roku warto zadbać między innymi o monsterę.

Jak często podlewać roślinę? Kiedy zraszać i przesadzać? Co zrobić po przelaniu? Odstana woda to za mało. Monsterę dziurawą zraszam i podlewam tym naparem. Wypuszcza liść za liściem, a nie stosuję dodatkowych, kupnych odżywek. 

Wiosną wzmocnij swoją monsterę. Wypuści mnóstwo liści

Monstera dziurawa ma konkretne wymagania. Jeśli ich nie zapewnisz, roślina nie będzie szybko i zdrowo rosła. Zapomnij również o nowych liściach. Wiosna to idealny moment, by wzmocnić roślinę. O tej porze roku warto ją przesadzić i dostarczyć maksymalnej ilości składników odżywczych.

Zanim jednak przejdę do tego, czym zraszam i podlewam monsterę, wspomnę o odpowiedniej podporze. Monstera w naturalnym środowisku jest rośliną pnącą. Tu doskonale sprawdzi się palik kokosowy. Do przytwierdzenia monstery możesz wykorzystać specjalne igły lub jutę. Nigdy nie mocuj łodyg żyłką lub nitką, ponieważ uszkodzisz kwiatka.

Wracając do nawozu, monstera potrzebuje azotu, potasu, fosforu. Warto zapewnić jej także odpowiednią ilość witamin z grupy B, a także zadbać o odpowiednią dawkę krzemu i żelaza. Trudno o taki skład w gotowych nawozach. To właśnie dlatego zamieniłam je na pokrzywę. 

Roślina ta dostarcza monsterze wszystkich, najważniejszych składników odżywczych. Monstera ma wzmocniony system korzeniowy, piękne, duże, zielone liście. Jest zdrowa, odporna na choroby i co chwilę wypuszcza nowe pędy.

monstera
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Monstera dziurawa. Gleba, stanowisko, przesadzanie

Monstera musi mieć zapewniony odpowiedni drenaż. Wybierz więc doniczkę z większymi otworami i podstawką lub większą osłonkę. U mnie świetnie sprawdza się ta druga opcja. W tej dużej donicy w kształcie walca z wkładem roślina rośnie bardzo dobrze.

Do monstery wykorzystuję ziemię do roślin zielonych z dodatkiem torfu, perlitu i chipsów kokosowych. Mieszam ją również z keramzytem, by maksymalnie ją spulchnić. Keramzyt sypię także na dno doniczki. Młode monstery przesadzaj raz w roku. Starsze wymagają przesadzania średnio co 3 lata.

Monstera dobrze radzi sobie zarówno w zacienionych, jak i nasłonecznionych miejscach. Nie lubi jednak intensywnych promieni słonecznych. Światło powinno być rozproszone. Zasada jest prosta - im jaśniejsze stanowisko, tym więcej dziur w liściach.

monstera
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Jak często zraszać i podlewać monsterę? Tak pobudzisz ją do wzrostu

Do przygotowania najlepszej odżywki do monstery potrzebujesz wyłącznie wody i herbaty z pokrzywy. Proporcje są następujące: dwie torebki zalej dwiema szklankami wrzątku. Przykryj i odstaw, aż napar będzie miał temperaturę pokojową, nawóz jest gotowy.

Naparem zraszaj liście dwa razy w tygodniu wiosną latem i raz w tygodniu jesienią i zimą. W okresie grzewczym warto dodatkowo zraszać roślinę odstaną wodą. Grzejniki wysuszają powietrze, czego monstera nie lubi.

Napar z pokrzywy polecam również do podlewania monstery i innych roślin zielonych w domu. W tym celu przygotuj większą ilość nawozu, koniecznie trzymając się wyżej wymienionych proporcji.

Monsterę podlewaj wiosną i latem raz na 7 dni, jesienią i zimą natomiast wystarczy raz na dwa tygodnie. Przed podlewaniem jednak sprawdź glebę. W tym celu wykorzystuję długie, drewniane wykałaczki do szaszłyków. 

Wbijam jeden w ziemię. Jeśli jest suchy, wtedy podlewam monsterę. W ten sposób chronię ją przed przelaniem. Pamiętaj, że przelaną monsterę naprawdę trudno odratować. Nie jest to jednak niemożliwe.

nawóz do monstery
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Co robić, gdy przeleję monsterę?

Pierwszym objawem przelania monstery są kropelki wody, które pojawiają się na liściach. Wtedy wystarczy systematycznie je usuwać i zaprzestać podlewania na około 2 tygodnie. Roślinę podlej dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce będzie całkowicie sucha.

Jeśli jednak liście monstery żółkną, tracą wigor i zaczynają więdnąć, oznacza to, że doszło do poważnych szkód. Liście przelanej rośliny wyglądają podobnie, jak w przypadku przesuszenia i tutaj wielu z nas robi największy błąd - podlewa kwiatka.

Przelana monstera traci wigor, ponieważ jej korzenie zgniły. Roślina nie pobiera wody i stąd wygląda, jakby była przesuszona. W takim przypadku od razu wyjmij ją z doniczki i rozłóż na worku i ręcznikach papierowych.

Gdy ziemia całkiem wyschnie, oczyść z niej korzenie i zanurz w roztworze ciepłej wody i 3 łyżek mydła potasowego. W ten sposób je odkazisz i dokładnie umyjesz. Zgniłe korzenie koniecznie usuń, resztę osusz i posyp mielonym cynamonem. Przyprawa działa grzybobójczo.

Dopiero teraz wsadź roślinę do nowej ziemi. Pamiętaj o odpowiednim drenażu. Po przesadzeniu spryskaj jedynie delikatnie glebę. Podlej ją dopiero po kilku dniach, gdy ziemia będzie całkowicie sucha.

monstera
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Zobacz także: