Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wnuczka rozsypała go w moim ogrodzie. Nornice, myszy i kleszcze nie miały szans
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 01.10.2023 19:30

Wnuczka rozsypała go w moim ogrodzie. Nornice, myszy i kleszcze nie miały szans

Cynamon na szkodniki
Canva \ Erik Kartis, pixabay; Yelena Yemchuk, Getty Images

Cynamon to popularna przyprawa o wyrazistym smaku i aromacie. Doskonale sprawdza się do przyrządzania potraw z jabłek. Nie wyobrażam sobie szarlotki czy ryżu z jabłkami bez odrobiny tej przyprawy. Działa przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie.

Cynamon możemy wykorzystać w ogrodzie. Niektóre insekty nie znoszą tej przyprawy. Na jakie szkodniki świetnie się sprawdzi? Wnuczka zdradziła, jak wykorzystać cynamon przeciwko insektom.

Cynamon pomocny na szkodniki

Cynamon to wysuszona kora cynamonowca. Występuje w postaci proszku lub twardych ruloników. Zawiera olejek cynamonowy, stąd jego charakterystyczny słodkawo-korzenny smak i silny aromat. Jak stosować cynamon przeciwko szkodnikom?

Cynamon ma sporo związków pozytywnie oddziałujących nie tylko na człowieka, ale także na rośliny. Możemy go używać w ogrodzie. Dobrze działa jako środek wzmacniający rośliny i dodatkowo chroni przed szkodnikami.

Cynamon nie jest tani, więc raczej nie użyjemy go w przypadku dużych obszarów do zabezpieczenia, ale idealnie sprawdzi się na mniejszych działkach czy grządkach. Wnuczka podpowiedziała, jak stosować go przeciwko szkodnikom. 

Projekt bez nazwy (11).jpg
Canva/fcafotodigital, Getty Images Signature

Cynamon na szkodniki. Nornice, myszy i kleszcze uciekną z ogródka

W celu pozbycia się niechcianych owadów i zwierząt z ogrodu możemy zastosować cynamon. To ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się na myszy nocnice, a także kleszcze.

Cynamonem posypujemy ścieżki w ogrodzie tam, gdzie zauważamy ślady bytności szkodników. Możemy obsypać nim rośliny, tworząc bariery na nieproszonych gości. Cynamon odstrasza nie tylko nornice, myszy i kleszcze, ale też mrówki i komary.

Stosuję cynamon na szkodniki, od kiedy wnuczka podpowiedziała, jak to robić. Przyprawa świetnie sprawdzi się, jako środek ochrony roślin. Możemy przygotować go w domu, jeśli akurat mamy trochę sproszkowanej kory pod ręką.

Jak ochronić rośliny przed szkodnikami? Przyda się trochę cynamonu

Cynamon możemy wykorzystać też jako środek do ochrony roślin. Zmielony cynamon sypiemy prosto do doniczek lub rośliny podlewamy roztworem wody z cynamonem (3-4 łyżki przyprawy zalewamy chłodną wodą i zostawiamy na noc). 

Cynamonem możemy chronić fuksje czy cytrusy, szczególnie podatne na działanie szkodników. Przyprawa działa na rośliny leczniczo. Lekko nadłamaną roślinę możemy posypać przyprawą. Rany szybciej się zagoją.

Projekt bez nazwy (12).jpg
Canva/Madeleine_Steinbach, Getty Images

Zobacz też: