DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Zamiokulkas nie rośnie i ma żółte liście? Winien jest jeden powód
Screen z filmu pochodzi z kanału Leaflo na YouTube

Zamiokulkas nie rośnie i ma żółte liście? Winien jest jeden powód

23 maja 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Zamiokulkas to roślina tropikalna, której cechą charakterystyczną są oryginalne liścia. Wiele osób używa tej rośliny do przyozdobienia domu. Roślina ta jest jednak trudna w hodowli. Zobacz co zrobić, żeby zamiokulkas rósł poprawnie.

Jak uratować zamiokulkasa? Co zrobić, gdy roślina nie rośnie?

Rośliny tropikalne wymagają specjalnego traktowania. Nie wystarczy tylko podlewanie. Rośliny tropikalne należy hodować w odpowiednim środowisku. Najczęstszym błędem ogrodników jest jednak podlewanie. Zamiokulkas nie toleruje przelewania. Jeśli w donicy stale stoi woda bądź ziemia jest wręcz przemoczona, korzenie rośliny zaczynają gnić.

Najczęstszym objawem jest pożółkła barwa liści. Jeśli zauważysz taki objaw, natychmiast wymień ziemię na nową. Zamiokulkas należy podlewać wyłącznie wlewając wodę do podstawki. Zraszanie liści albo wlewanie wody bezpośrednio do donicy nie jest wskazane.

Warto co jakiś czas przetrzeć liścia z kurzu suchą szmatką. Przy tej okazji warto ustawić roślinę bliżej źródła światła, ale w taki sposób, by nie była ona narażona na działanie silnych promieni słonecznych. Zaciszne, ciepłe i dobrze doświetlone miejsce, to gwarancja pięknie rosnącego zamiokulkasu.

Gospodynie szaleją na jej punkcie. Kupują skrobię kartonami
Tak posadzisz brzoskwinie z pestki. 1 patentu nie można pominąć

Jakie szkodniki atakują zamiokulkas?

Chociaż zamiokulkas to roślina tropikalna, europejskie insekty również ją atakują. Takowym przykładem są przędziorki, tworzące na liściach charakterystyczne pajęczynki. Zwykle jednak ich pojawienie się wynika z nieprawidłowej pielęgnacji rośliny.

Zamiokulkas jest rośliną stosunkowo odporną na choroby i insekty. Jeśli zatem odpowiednio dbasz roślinę, nie powinieneś mieć powyższych problemów.

Liścia.png
Canva/Oksanna Akhtanina, Getty Images

Nawożenie zamiokulkasa – co musisz wiedzieć?

Nieprawidłowe nawożenie to częsta przyczyna obumierania roślin. Przy uprawie zamiokulkasa zaleca się korzystanie z koreczków nawozowych, czyli nawozów, które stopniowo uwalniają związki organiczne. Ten rodzaj nawozu może wydzielać substancję sprzyjające wzrostom rośliny nawet przez 6 miesięcy.

Będąc przy nawożeniu, warto także wspomnieć o przesadzaniu rośliny. Jeśli tak za bardzo się rozrośnie, należy przesadzić go od większej donicy. Jeśli jednak ta będzie za głęboka, wówczas roślina całą energię włoży w rozrost korzeni, wstrzymując produkcję liści.

Starzenie się zamiokulkasa

Bywa i tak, że na pożółkłe liścia nic nie można poradzić. Jeśli roślina starzeje się, należy o nią szczególnie zadbać. Odpowiednie nawożenie, podlewanie oraz pielęgnacja może nieco wzmocnić roślinę, a tak powinna zrzucić stare liście i w ich miejsce stworzyć nowe.

Jeśli mimo starań, roślina wciąż nie wyprodukowała nowych liści, należy ręcznie usunąć stare liście i zobaczyć, czy w ich miejscu wyrosną nowe pąki. Jeśli nie, oznacza to, że nie zdołałeś uratować rośliny.

Test na obecność kleszczy w ogrodzie. Rezultaty są natychmiastowe
Popsikaj po mrówkach. Wyniosą się z prędkością światła
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy