DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Na liściach monstery pojawiły się ciemne plamy? Tylko tak ją uratujesz
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 31.10.2023 19:27

Na liściach monstery pojawiły się ciemne plamy? Tylko tak ją uratujesz

monstera
Autor: Patrycja Grzebyk

Monstera jest ciekawą rośliną o imponujących liściach. U starszych okazów możemy obserwować charakterystyczne dziury. Jednak czasem zaczynają je szpecić brzydkie brązowe plamy. Skąd one się biorą?

Plamy na liściach monstery to znak, że pielęgnowaliśmy roślinę w niewłaściwy sposób. Na szczęście możemy ją uratować. Będzie nam do tego potrzebny produkt z kuchennej szafki. 

Dlaczego na liściach monstery robią się plamy?

Monstera podbiła serca wielu z nas. Jest uniwersalną rośliną, która doskonale sprawdzi się do różnych wnętrz. Jej największym atutem są błyszczące liście z dziurami, które mogą osiągać spore rozmiary.

Niestety czasem na liściach monstery mogą pojawiać się brązowe plamy. Są sygnałem, że z rośliną dzieje się coś niedobrego. Mogą świadczyć o chorobie nazywanej plamistością liści. Jednak to nie jedyna przyczyna.

Brązowe i czarne plamy na liściach mogą być sygnałem, że monsterę zaatakował grzyb. O tej porze roku przyczyny plam możemy szukać jeszcze w innym miejscu. Jak uratować monsterę?

monstera
kadr z filmu pochodzi z kanału Homemakr na YouTube

Jak uratować monsterę?

Plamy na liściach mogą być znakiem, że monsterze jest za zimno. To częsta przyczyna czarnych przebarwień o tej porze roku. Roślinę warto postawić z daleka od drzwi i okien, które często otwieramy.

Czasem plamy mogą świadczyć o chorobie grzybiczej lub są sygnałem, że z korzeniami rośliny dzieje się coś niedobrego. Musimy działać naprawdę szybko, jeśli chcemy uratować monsterę.

Przede wszystkim warto poszukać dla niej innego stanowiska z dala od przeciągów. Monstery nie przepadają za mocnymi i chemicznymi środkami, dlatego lepiej poszukać domowych sposobów.

Tak uratujesz monsterę, na której pojawiły się czarne plamy

Monsterę możemy uratować opryskiem z cynamonu. Ta przyprawa ma niezwykłe właściwości, które pomogą zwalczyć choroby grzybicze. Wystarczy połączyć 2 łyżki cynamonu z 2 szklankami gorącej wody.

Mieszankę odstawiamy na 30 min. Następnie całość przecedzamy przez cienki materiał i przelewamy do buteleczki z atomizerem. Tak przygotowanym opryskiem spryskujemy monsterę.

monstera
Autor: Patrycja Grzebyk

Zobacz też: