DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Zapomnij o grzybobraniu. Nadleśnictwo wydało zakaz wstępu do lasu aż do odwołania
Kamil Świętek
Kamil Świętek 20.09.2023 15:56

Zapomnij o grzybobraniu. Nadleśnictwo wydało zakaz wstępu do lasu aż do odwołania

Zakaz grzybobrania
Canva/narvikk, Shutter/Dariusz Sroka Photography

Z czym kojarzy Wam się wrzesień? Pesymiści powiedzą, że z końcówką lata i początkiem chłodnej jesieni. Optymiści szansy na szczęście będą upatrywać w złotobrązowych liściach oraz sezonie grzybowym. Niestety pewne wydarzenia mogą pokrzyżować im plany.

Sezon na grzyby w pełni – to nie ulega wątpliwości. Zmienna pogoda powoduje, że grzybów w lasach jest od zatrzęsienia. Tymczasem nadleśnictwo wydaje druzgocący komunikat. Czy mamy do czynienia z paranoją, czy też ochroną naszego zdrowia i życia? Czy zakaz grzybobrania w ogóle ma sens?

Jakich regionów dotyczy zakaz grzybobrania?

Z czym kojarzy Wam się zakaz grzybobrania? Pamiętajcie, że parę lat temu przeżyliśmy już zamknięcie lasów? Nic więc dziwnego, że opinie o zaleceniu Nadleśnictwa Trzebież zostały odebrane z dużą dozą zachowawczości. Co takiego kryje się w lasach?

Nadleśnictwo opublikowało komunikat, w którym jasno stwierdza, że zakazuje wstępu do lasów dla wszystkich, w tym grzybiarzy. Jedyną możliwością poruszania się po terenach leśnych, będzie korzystanie z wytyczonych przez leśników ścieżek.

Z czego wynika tak drastyczna decyzja? Zakaz grzybobrania wydaje się wręcz irracjonalny. Tymczasem ma on na celu ochronić nasze zdrowie i życie. Nadleśnictwo wykryło, że w okolicznych terenach wykryto u dzików ASF, czyli chorobą Afrykańskiego Pomoru Świń.

Zakaz grzybobrania w lesie.jpg
Unsplash/Transly Translation Agency

Ile potrwa zakaz grzybobrania na Pomorzu?

ASF u dzików zostało chwilowy wykryte jedynie w województwie zachodniopomorskim. Możliwe jednak, że choroba dzików będzie rozprzestrzeniać się na pozostałe tereny kraju. W związku z zaistniałą sytuacją, Nadleśnictwo Trzebież informuje:

– Na podstawie Rozporządzenia Nr 20/2023 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 11 września 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa zachodniopomorskiego, wprowadzony został zakaz wstępu do Lasów Państwowych na terenie powiatu polickiego — czytamy w komunikacie Nadleśnictwa Trzebież.

Nie wiadomo, jak długo potrwa zakaz grzybobrania. Wedle Nadleśnictwa, zakaz grzybobrania będzie obowiązywał do jego odwołania. Miejmy nadzieję, że nie potrwa on do końca sezonu na grzyby.

Zakaz grzybobrania od zaraz.jpg
Unsplash/Pascal Debrunner

Zakaz grzybobrania, a inne regiony kraju

Okazuje się, że zakaz grzybobrania został lata temu nałożony także na inne tereny naszego kraju. Niedoświadczonym grzybiarzy informujemy, że kategoryczny zakaz grzybobrania obowiązuje na terenach rezerwatów i parków narodowych.

Zakaz grzybobrania dla bezpieczeństwa obejmuje również tereny poligonów wojskowych. Zabrania się także grzybobrania na terenach upraw leśnych do 4 m wysokości, powierzchni doświadczalnych, źródliskach rzek i potoków oraz obszarów zagrożone erozją.

Za niedostosowanie się do obowiązujący przepisów, grzybiarze narażają się na karę grzywny w wysokości 500 złotych.

Zakaz grzybobrania - grzyby.jpg
Unsplash/Svitlana
Tagi: grzyby Ogród