Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Zapomnij o occie, tak z łatwością wyczyścisz WC
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 19.03.2024 17:32

Zapomnij o occie, tak z łatwością wyczyścisz WC

mycie toalety
Fot. Canva / Toshket, Getty Images

Żółte zacieki w toalecie są naprawdę trudne do usunięcia. Niestety, jeśli w naszym domu jest twarda woda, kamień może pojawiać się szybko. Czy jest jakiś sposób, na pozbycie się go?

Do usuwania kamienia zwykle stosujemy sklepowe detergenty. Natomiast z domowych preparatów często sięgamy po ocet. Jednak jest jeszcze lepszy sposób na usunięcie zabrudzeń z toalety.

Skąd biorą się żółte zacieki?

Kamień w toalecie powstaje na skutek wytrącania się minerałów z wody. Jeśli nie dbamy o ubikację i nie czyścimy jej regularnie, możemy mieć problem z usunięciem żółtego osadu. Dużo gorzej sytuacja wygląda w domach, w których woda jest twarda.

Żółte zacieki mogą świadczyć też o nieszczelnej spłuczce. Jeśli woda delikatnym strumieniem cały czas przecieka, płacimy więcej, a nasza muszla nie wygląda najlepiej. Jak pozbyć się osadu?

Na zacieki możemy zastosować detergenty ze sklepu. Jednak takie rozwiązanie jest drogie. Inną opcją będzie ocet, ale tutaj pojawia się problem mocnego zapachu, za którym sporo osób nie przepada. Czym więc wyczyścić ubikację?

mycie toalety
Fot. Canva / icefront, Getty Images

Pozbądź się kamienia w toalecie

Walka z kamieniem w łazience często jest trudna. Jeśli nie przepadamy za zapachem octu i nie chcemy kupować drogich detergentów mamy jeszcze jedną opcję. Ten produkt znajdziemy w każdym sklepie spożywczym i pomoże nam skutecznie usunąć kamień.

Zwykła cola pomoże nam pozbyć się osadów. Nie musimy specjalnie kupować produktu. Do czyszczenia toalety możemy użyć nawet wygazowanego napoju. Wystarczy oblać nim całą ubikację i zostawić na około 2 godziny. Co zrobić, żeby kamień tak szybko się nie pojawiał?

Jak utrzymać toaletę w czystości?

Jeśli mamy problem z szybko pojawiającym się kamieniem, powinniśmy w pierwszej kolejności zająć się naprawianiem spłuczki. Natomiast jeśli w domu mamy twardą wodę, możemy zrobić tylko jedno.

W przypadku twardej wody musimy częściej pamiętać o myciu ubikacji. To jedyny sposób na utrzymanie czystości w toalecie. W ten sposób zapobiegniemy powstawaniu osadu, który jest naprawdę trudny do usunięcia.

mycie toalety
Fot. Canva / Tatjana WAGNER, Getty Images

Zobacz także: